Κάθε μέρα και καλύτερα είναι η σκυλίτσα που στις 21 Δεκεμβρίου 2020 εντοπίστηκε στους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας σε άθλια κατάσταση και όλοι νόμιζαν – συμπεριλαμβανομένου και του κτηνίατρου που την εξέτασε και τις έδωσε τις πρώτες βοήθειες – ότι έχει πέσει θύμα βασανισμού με καυστική ουσία.
Η σκυλίτσα ξαναβλέπει!
Το ζώο μεταφέρθηκε στην Αθήνα την επόμενη ημέρα για περαιτέρω εξετάσεις – λόγω και της κρισιμότητας της κατάστασης του – ώστε να βρεθεί τι του έχει συμβεί και ποια θα είναι η θεραπεία του καθώς οι εθελοντές οι οποίοι το βρήκαν δεν μπορούσαν να του προσφέρουν κάτι παραπάνω.
Τελικά τη σκυλίτσα ανέλαβε ο φιλοζωικός σύλλογος «Save A Greek Stray» και οι εξειδικευμένες εξετάσεις τις οποίες έκανε στο ιατρείο του Χρήστου Κτενά έδειξαν ότι πάσχει από αυτοάνοσο νόσημα (δερματοπάθεια του κοινού πέμφιγα). Η πέμφιγα (κοινή ή φυλώδης) είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα που προκαλεί πομφόλυγες (φουσκάλες) στο δέρμα και στους βλεννογόνους.
Σύμφωνα με τον φιλοζωικό φορέα η σκυλίτσα, που την ονόμασαν Πένι, «είναι το πιο χαρούμενο και τρυφερό πλάσμα που εκμεταλλεύεται κάθε ευκαιρία για παιχνίδι και χάδια. Η φαρμακευτική αγωγή φαίνεται να αποδίδει τα μέγιστα, ενώ η όραση της μοιάζει να αποκαθίσταται πλέον πλήρως.».
Στις 2 Αυγούστου 2012 σας είχαμε ενημερώσει για εκείνο το άρρωστο γατάκι, που τουρίστες στο νησί της Σύρου προσπάθησαν να σώσουν, αλλά ήρθαν αντιμέτωποι με έναν κάτοικο του νησιού, ο οποίος με τσαμπουκά το άρπαξε από τα χέρια τους και το πέταξε στο έδαφος, απειλώντας, ότι θα σκοτώσει και αυτό και τα υπόλοιπα.
O Άρης Χρηστίδης τεχνολόγος - γεωπόνος και εκπρόσωπος του Ε.Κ.Π.Α.Ζ. στην Καβάλα περιγράφει την διάσωση ενός γλάρου οποίος πριν από περίπου 10 μέρες εντοπίστηκε στη Θάσο χωρίς να μπορεί να τραφεί. Το πτηνό εστάλη τελικά μόλις το έπιασαν στην Κεραμωτή Καβάλας και μέσω της Αναστασίας Μιρλή έφτασε στα χέρια του κ. Χρηστίδη χθες.