Με σοβαρά τραυματισμένη τη φτερούγα του παραμένει εδώ και μήνες στις Αλυκές της Κέρκυρας ένα Φλαμίνγκο. Το τραυματισμένο πτηνό εντόπισε τον περασμένο Ιανουάριο ο διευθυντής του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Λευκίμμης (Κ.Π.Ε.Λ.), Αλέκος Βλάσσης, μαζί με ένα ακόμα που κούτσαινε.
Παρατήρησε ότι και τα δύο μεταναστευτικά πουλιά - τα οποία στο ταξίδι τους για την Αφρική ξαποσταίνουν για λίγο στην Κέρκυρα - παραμένουν εκεί για μέρες. Τελικά το ένα με το τραύμα στο πόδι κατάφερε να πετάξει, ενώ το δεύτερο όσο και αν προσπάθησε δεν τα κατάφερε.
Αν και αρχικά ο κ. Βλάσσης είχε για την πιθανότητα το Φλαμίνγκο να έχει πυροβοληθεί από ασυνείδητους κυνηγούς, που βάζουν στο σημάδι ό,τι πετάει, εντούτοις εφόσον δεν κατέστη δυνατό να αιχμαλωτιστούν τα πουλιά και να μεταφερθούν σε κτηνίατρο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τι τραυματίστηκαν.
Ο κ. Βλάσσης κάνει έκκληση προς εκείνους, που έχουν τις γνώσεις, να βοηθήσουν ώστε το τραυματισμένο πουλί να αιχμαλωτιστεί για να μεταφερθεί σε κέντρο περίθαλψης, ώστε εκεί να νοσηλευτεί.
Η προσπάθεια, που έγινε ήδη με διασώστες δεν είχε κανένα, αποτέλεσμα αφού το Φλαμίνγκο κατάφερε να ξεφύγει από τους ανθρώπους περπατώντας γρήγορα μέσα στη λίμνη της Λευκίμμης.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει καλείται να επικοινωνήσει με τον διευθυντή του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Λευκίμμης Αλέκο Βλάσση στα τηλέφωνα: 2662025236, 6972218557.
Η Νατάσσα Μπομπολάκη ως πρόεδρος της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας, ιδρυτικό μέλος της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής 115 Ζωοφιλικών Σωματείων, πρόεδρος του φιλοζωικού σωματείου Χανίων «Η Προστασία των Ζώων» και ως νομικός άνοιξε τις εργασίες της ημερίδας «Α΄ Συνάντηση για την Ευρωπαϊκή Προοπτική της Φιλοζωικής Κουλτούρας στην Ελλάδα του Σήμερα» – που πραγματοποιήθηκε στις 31/10 στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.
Σήμερα εγχειρίστηκε τελικά στις εγκαταστάσεις της ΑΝΙΜΑ η μεγάλη νυχτερίδα (Tadarida teniotis) που εντοπίστηκε χθες στην Καλλιθέα Αττικής τραυματισμένη, φέροντας κάταγμα κερκίδας – ωλένης.
Ο Βασίλης Μεϊδάνης, που δραστηριοποιείται καθημερινά για την προστασία των αδέσποτων ζώων στην περιοχή της Κορινθίας, μας έστειλε την ιστορία μιας σκυλίτσας, που την βάφτισαν «Ανώνυμη πρώην φυλακισμένη». Διαβάζοντας τη δεν θα μάθετε τίποτα νέο, δε θα εντοπίσετε κάτι, που δεν γνωρίζετε ήδη. Πρόκειται για ένα ακόμη ζώο, το οποίο αναζητά μια ουσιαστικά φιλεύσπλαχνη και φιλόζωη οικογένεια, για να γίνει μέλος της!
1 Σχόλιο
Βαγγέλης Π
Σαν 1ο σχόλιο θα σας έλεγα αν γίνεται να το παρακολουθήσετε αργά το απόγευμα και λίγο πριν κουρνιάσει.Και να προσπαθήσετε να το πιάσετε αφού σκοτεινιάσει όσο πιο ήρεμα γίνεται,αν όλο αυτό είναι εφικτό.
Μακάρι να βρεθεί τρόπος να δεχτεί τη βοήθεια που χρειάζεται.
Σαν 1ο σχόλιο θα σας έλεγα αν γίνεται να το παρακολουθήσετε αργά το απόγευμα και λίγο πριν κουρνιάσει.Και να προσπαθήσετε να το πιάσετε αφού σκοτεινιάσει όσο πιο ήρεμα γίνεται,αν όλο αυτό είναι εφικτό.
Μακάρι να βρεθεί τρόπος να δεχτεί τη βοήθεια που χρειάζεται.