Ο Βασίλης Στεργιόπουλος δημοσίευσε στην ιστοσελίδα www.sikiona.gr τις φωτογραφίες και το βίντεο που δείχνουν πως στην παράνομη χωματερή της Λιτσάρδας του Δήμου Σικυωνίων δεν συντελείται μόνο ένα έγκλημα εις βάρος του φυσικού περιβάλλοντος. Εκεί κάτοικοι της περιοχής συνηθίζουν να εγκαταλείπουν ό,τι άψυχο ή έμψυχο δεν θέλουν πια.
Μέσα από τους σωρούς των σκουπιδιών ξεπροβάλλουν ζουν περίπου 40 σκυλιά. Τα ζώα είναι πεινασμένα και επιβιώνουν κακήν κακώς με ό,τι βρίσκουν στα απορρίμματα, ενώ είναι τελείως εκτεθειμένα στις μολύνσεις.
Η αξιόλογη προσπάθεια στείρωσης, καταγραφής και περίθαλψης που γίνεται από Επιτροπή για τη φροντίδα - περίθαλψη των αδέσποτων ζώων του Δήμου Σικυωνίων κινδυνεύει να ακυρωθεί από τους ίδιους τους δημότες αφού θεωρούν τα ζώα αντικείμενα και τα πετούν χωρίς τύψεις χωρίς να νοιάζονται τι θα απογίνουν αυτά τα πλάσματα εκεί.
Η έλλειψη φιλοζωική κουλτούρας στους κατοίκους αυτής της χώρας διαπιστώνεται με κάθε τρόπο σε κάθε τόπο. Θυμίζουμε ότι επιθυμούν να βοηθήσουν εθελοντικά στη στείρωση των αδέσποτων ζώων της γειτονίας μπορούν να επικοινωνούν με τη δημοτική σύμβουλο Ελένη Παπαθανασίου στα τηλέφωνα: 2742025994 και 2742020597. Οι στειρώσεις γίνονται δωρεάν από τον Δήμο Σικυωνίων όπως ορίζει ο νόμος 4039/2012.
Ο Χάρης εντόπισε δύο πόνυ στην Πυλαία Θεσσαλονίκης το ένα εκ των οποίων ήταν δεμένο με ένα σχοινί μήκους 20 εκατοστών από μια πινακίδα σήμανσης. Αφού τράβηξε τις φωτογραφίες, που βλέπετε, ενημέρωσε το Ελληνικό Κέντρο Προστασίας Άγριων Ζώων (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.) Θεσσαλονίκης και το Ελληνικό Κέντρο Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.)
Ούτε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ δεν έχει επιβάλει το Α.Τ. Θήρας στον Α.Σ. δημοτικό σύμβουλο Σαντορίνης που εντοπίστηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου 20 Σεπτεμβρίου στην πλατεία Φηρών να σέρνει έναν σκύλο που είχε χτυπήσει με το Ι.Χ. το οποίο οδηγούσε.
Έκκληση για τη φροντίδα των 10 νεογέννητων κουταβιών που εντόπισε πεταμένα μέσα σε τσουβάλι στην περιοχή Κριθιά Θεσσαλονίκης στις 12 Οκτωβρίου απευθύνει μέσω facebook και…