Το κουτάβι που βρήκε η Θένια Βασιλείου στη μέση του δρόμου στην περιοχή της Καμάριζας (Λαύριο Αττικής) στις 3 Σεπτεμβρίου με το κεφάλι του σφηνωμένο στο κονσερβοκούτι φέρνει για πολλοστή φορά στη δημοσιότητα το θέμα του θανάσιμου κίνδυνου που διατρέχουν τα ζώα από τ' απορρίμματα (πλαστικές σακούλες, δοχεία, χημικά) κάθε είδους.
Ειδικά τα δοχεία και συγκεκριμένα οι κονσέρβες μετατρέπονται σε παγίδες θανάτου αφού τα ζώα ψάχνοντας τροφή βάζουν το κεφάλι τους μέσα σ' αυτά και είτε κόβονται από το μέταλλο, είτε πεθαίνουν από την ασφυξία ή την δίψα εγκλωβισμένα έτσι για μέρες.
Έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ ότι ειδικά όσοι ταΐζουν αδέσποτα θα πρέπει να φροντίζουν την καθαριότητα του χώρου όχι μόνο γιατί ο νόμος το επιβάλλει, όχι μόνο για να μην έρχονται σε σύγκρουση με τους γείτονες που δεν αγαπούν τ’ αδέσποτα αλλά κυρίως για να προστατέψουν τα ίδια τα ζώα. Ποτέ δεν αφήνουμε τενεκεδάκια, κονσέρβες και άλλα δοχεία διάσπαρτα.
Είναι πολύ σημαντικό όσοι ταΐζουν αδέσποτα να μαζεύουν τις κονσέρβες και να τις τοποθετούν στους κάδους ανακύκλωσης και πριν τις πετάξουν να τσαλακώνουν το στόμιο τους ώστε τέτοια ατυχήματα να αποφεύγονται.
Δικαίωμα των ζώων υποχρέωση των ανθρώπων
Όλοι εμείς που αγαπάμε τα ζώα οφείλουμε να τοποθετούμε έξω από το σπίτι μας ή σε δημόσιους χώρους δοχεία νερού ή και φαγητού. Ο νόμος μας το επιτρέπει αρκεί να τηρούμε τους κανόνες καθαριότητας και υγιεινής. Η σίτιση και το πότισμα των ζώων είναι υποχρέωση των ανθρώπων και δικαίωμα αυτών των πλασμάτων.
Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 παράγραφος ε συγκεκριμένα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».
Η ANIMAL ACTION ξεκινάει νέο πρόγραμμα δωρεάν στειρώσεων αδέσποτων γατιών στην Αθήνα μετά τα χιλιάδες αιτήματα που έλαβε από φιλόζωους κατοίκους της πρωτεύουσας, οι οποίοι ζητούσαν βοήθεια ώστε να φροντίσουν στειρώνοντας τα γατιά που ζουν υπό την αιγίδα τους, καθώς ο Δήμος Αθηναίων, του πολύ «φιλόζωου» προεκλογικά Γιώργου Καμίνη, αν και απολύτως αρμόδιος βάσει του νόμου 4039/2012 δεν το κάνει.
Ένα παιχνίδι που μπορείτε να φτιάξετε πολύ εύκολα μόνοι σας χρησιμοποιώντας τον κύλινδρο από το χαρτί υγείας ή το ρολό, που χρησιμοποιούμε στην κουζίνα, θα κρατήσει απασχολημένη για αρκετή ώρα τη γάτα σας.
Εάν πέσει στην αντίληψή σας blog ή site ή σελίδα στο facebook ή σε άλλο μέσο κοινωνικής δικτύωσης με περιεχόμενο, που να προβάλλει ή να προτρέπει τη βία απέναντι σε ζώα κάντε καταγγελία εδώ: