Περισσότερο από τρεις μήνες θα διαρκέσει η θεραπεία του Σκάμπι του σκύλου που εντοπίστηκε στις 29 Μαΐου στην περιοχή των Λουτρών Ωραίας Ελένης στην Κορινθία σε τραγική κατάσταση.
Εθελοντές έσπευσαν να βοηθήσουν το ζώο και το μετέφεραν το κτηνιατρείο της Μαρίας Μπελιβάνη και οι αιματολογικές εξετάσεις που του έγιναν έδειξαν ότι πάσχει από προχωρημένης μορφής ψώρα η οποία όμως θεραπεύεται. Το ζώο ακολουθεί ήδη ειδική αγωγή και για το συκώτι του καθώς εξαιτίας της ασιτίας έχει πειραχτεί και πλέον ακολουθεί και ειδική ηπατική διατροφή.
Ο υπό σύσταση σύλλογος «Φιλοζωική Ωραίας Ελένης» απευθύνει έκκληση για τα έξοδα και καλεί όποιον μπορεί να βοηθήσει να κάνει κατάθεση στον λογαριασμό της κτηνιάτρου καθώς για την ειδική διατροφή, τα φάρμακα και τις εξετάσεις το κόστος είναι 245 ευρώ.
Χάρη στην παρατηρητικότητα ενός κατοίκου του χωριού Καλλίθηρο ο Φιλοζωικός Όμιλος Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) κατάφερε να οργανώσει τη διάσωση ενός πελαργού το πόδι του οποίου είχε μπλέξει σε καλώδια και κλαδιά μέσα στη φωλιά με αποτέλεσμα το πτηνό να μην μπορεί να κινηθεί και να κινδυνεύει.
Αύριο στις 16:00 o Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής «ΑΝΙΜΑ» θα παρουσιάσει στο Τμήμα Βιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πανεπιστημιούπολη (Ιλίσια, Αμφιθέατρο 11Α στο ισόγειο) το έργο «Εθνικό Δίκτυο Παρατηρητών της Άγριας Ζωής» που έχει ξεκινήσει να υλοποιεί.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Το φιλοζωικό του προφίλ προσπαθεί να αναδείξει μέσα από τα αποκαΐδια και ο περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης, επισημαίνοντας ότι συμμετέχει η Περιφέρεια…