Στην έκκληση ενός άνδρα που εντόπισε χθες σε άθλια κατάσταση έναν σκελετωμένο και εμφανώς άρρωστο σκύλο και δημοσίευσε το βίντεο στο twitter ζητώντας βοήθεια ανταποκρίθηκαν φιλόζωοι και έτσι χθες το ζώο μεταφέρθηκε από εθελοντές σε κτηνίατρο και φιλοξενείται σε χώρο της «Φιλοζωικής Ωραίας Ελένης».
Αν και το ζώο είναι εμφανές ότι πάσχει από λεϊσμανίωση, αναμένονται τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων του που θα δείξουν τη γενικότερη κατάσταση του.
Το σκυλάκι σώθηκε. Ευχαριστώ πολυ για τις κοινοποιήσεις! Ωστόσο υπήρχα αρκετοί ανεγκέφαλοι να κατηγορήσουν από τις καρέκλες τους.
— Πάπιος-Duck Γιάννης (@PurpleDuck80) May 30, 2020
Το φιλοζωικό σωματείο Ζωόφιλη Δράση που δραστηριοποιείται στο Ηράκλειο της Κρήτης μετά το διπλό φονικό δύο σκύλων στο χωριό Ρογδιά στις 4 Μαρτίου αποφάσισε να οργανώσει διαμαρτυρία αλλά και μια ενημερωτική συνάντηση με τους κατοίκους του χωριού την Κυριακή 10/3.
Ο Σπύρος Ντουντουνάκης προϊστάμενος της Διεύθυνσης Υγείας των Ζώων του ΥΠ.Α.Α.Τ. με επιστολή του προς τις αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας ενημερώνει για το κρούσμα λύσσας που εντοπίστηκε σε σκύλο στην περιοχή της Ελασσόνας. Και γι’ αυτό επισημαίνει την ανάγκη εμβολιασμού των αδέσποτων της περιοχής.
Ο Νίκος Δήμου γράφει στο www.lifo.gr στις 8.11.2011: «Κίνητρο για ζωή: η έγνοια για κάτι έξω από σένα. Αυτούς τους δύσκολους καιρούς κοιμάμαι δύσκολα, ελάχιστα ή καθόλου. Και το πιο οδυνηρό είναι πάντα η πρωινή έγερση απ’ το κρεβάτι. Η πραγματικότητα που μου αποκαλύπτεται με το ξύπνημα με διαλύει. Νιώθω τόσο τσακισμένος και ταλαιπωρημένος που, αν δεν υπήρχε λόγος, δεν θα σηκωνόμουνα.