Το βίντεο, που μπορείτε να δείτε εδώ, ανέβηκε χθες το YouTube και δείχνει δύο κουνέλια να παλεύουν κάτω από τις προτροπές ανδρών, οι οποίοι βροντοφωνάζουν στα Ελληνικά. Οι πληροφορίες, που συνοδεύουν το βίντεο – ντοκουμέντο, κάνουν λόγο για τις κουνελομαχίες, οι οποίες διεξάγονται στην Πάρνηθα.
Αναφέρεται ότι αυτός ο αγώνας κουνελομαχίας πραγματοποιήθηκε κάπου στις παρυφές της Πάρνηθας την Κυριακή 9/12/2012. Εκεί Έλληνες και αλλοδαποί ποντάρουν χρήματα στον θάνατο του ενός εκ των δύο ζώων.
Τονίζεται ότι οι κουνελομαχίες είναι μια βάναυση μορφή κακομεταχείρισης των ζώων με σκοπό τον τζόγο, που για πρώτη φορά εμφανίστηκε στις χώρες της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ., και εδώ και μήνες έφτασε και στον τόπο μας. Το αν η καταγγελία αληθεύει δυστυχώς δεν είναι εύκολο να επαληθευθεί.
Στην περιοχή του Ραδιομεγάρου στην πόλη του Μεσολογγίου στην Αιτωλοακαρνανία στις 07:15 το πρωί του περασμένου Σαββάτου 18/4 ένα σκυλί εκτελέστηκε από κάτοικο της περιοχής που το πυροβόλησε τρεις φορές με αεροβόλο.
Στην οδό Χίου στην περιοχή της Άνω Γλυφάδας στον κήπο μιας μονοκατοικίας, που φαίνεται, να είναι εγκαταλελειμμένη, ζουν μέσα στα κόπρανα τους τέσσερα σκυλιά ράτσας Κόκερ (3 μαύρα και ένα καφέ χρώματος).
Στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Χανίων αναμένεται να οδηγηθεί σήμερα ο άνδρας ο οποίος συνελήφθη χθες το βράδυ από αστυνομικούς καθώς εκτέλεσε με κυνηγετικό όπλο την γάτα του γείτονα του στην περιοχή των Λενταριανών.
2 Σχόλια
Κωστας-Καλλιθεα
Εκανα μια μικρη ερευνα:
Στις πληροφοριες του εν λογω βιντεο,κατω-κατω δινει 2 λινκ.
Το πρωτο παραπεμπει στο ιδιο βιντεο,μονο που αυτη τη φορα μιλανε στα ξενα!
Εδω το λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=_-aAVGRUov
Ψαχνοντας στα σχολια του βιντεο βρηκα αυτο:
Ρωταει ο χρηστης
Plato86 πριν από 8 μήνες:
Argentina?
Για να παρει την απαντηση απο τον χρηστη
bennytopor πριν από 8 μήνες
Nooo, in Romania, land of strong people:))
Εχω μπερδευτει λιγο.Οπως φαινετε το βιντεο ερχετε απο την Ρουμανια και οχι απο την Παρνηθα.Παρακαλω ψαξτε το λιγο κι εσεις να δουμε τι γινετε....
Η ανθρώπινη βαρβαρότητα και κακία δεν έχουν όρια. Όχι ότι έχει σημασία το είδος των ζώων που υφίστανται την κακοποίηση, αλλά κάνει εντύπωση το γεγονός διότι τα κουνέλια αντιπροσωπεύουν την αθωότητα, την πραότητα κλπ.
Εκανα μια μικρη ερευνα:
Στις πληροφοριες του εν λογω βιντεο,κατω-κατω δινει 2 λινκ.
Το πρωτο παραπεμπει στο ιδιο βιντεο,μονο που αυτη τη φορα μιλανε στα ξενα!
Εδω το λινκ:
http://www.youtube.com/watch?v=_-aAVGRUov
Ψαχνοντας στα σχολια του βιντεο βρηκα αυτο:
Ρωταει ο χρηστης
Plato86 πριν από 8 μήνες:
Argentina?
Για να παρει την απαντηση απο τον χρηστη
bennytopor πριν από 8 μήνες
Nooo, in Romania, land of strong people:))
Εχω μπερδευτει λιγο.Οπως φαινετε το βιντεο ερχετε απο την Ρουμανια και οχι απο την Παρνηθα.Παρακαλω ψαξτε το λιγο κι εσεις να δουμε τι γινετε....
Η ανθρώπινη βαρβαρότητα και κακία δεν έχουν όρια. Όχι ότι έχει σημασία το είδος των ζώων που υφίστανται την κακοποίηση, αλλά κάνει εντύπωση το γεγονός διότι τα κουνέλια αντιπροσωπεύουν την αθωότητα, την πραότητα κλπ.