Στις εγκαταστάσεις του καταφυγίου του Τάκη Προεστάκη βρίσκεται από τις 17 Δεκεμβρίου ο αρσενικός σκύλος ο οποίος εντοπίστηκε εξαθλιωμένος – καθώς δεν είχε ούτε νερό – δεμένος σ’ ένα δέντρο μέσα στις λάσπες στην άκρη ενός χωματόδρομου στο δάσος στην Πρίνα Λασιθίου της Κρήτης.
Το ζώο ήταν απολύτως εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες και δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να προφυλαχτεί από τις καταιγίδες που έπληξαν την περιοχή εκείνες τις μέρες.
Την κατάσταση του σκύλου επιβεβαίωσε και η Δημοτική Αστυνομία Ιεράπετρας, η οποία κλήθηκε και πήγε επί τόπου. Ενώ ο ιδιοκτήτης – βασανιστής του σκύλου αναζητείται. Ο Τάκης Προεστάκης ονόμασε τον σκύλο Ρεξ και αυτός ο Γερμανικός Ποιμενικός έχει μια δεύτερη ευκαιρία σε μια ζωή χωρίς πόνο, με νερό και φαγητό, με ελευθερία κινήσεων και με την παρέα των άλλων σκυλιών του καταφυγίου.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε τον Τάκη Προεστάκη στο έργο του
Ένας ακόμα «φιλόζωος» χθες πέταξε το ανεπιθύμητο σκυλί – που βλέπετε νεκρό στη φωτογραφία – μέσα στον περιφραγμένο χώρο του Κυνοκομείου Πτολεμαΐδας. Προφανώς θέλησε να ξεφορτωθεί και τελικά κατάφερε τον μαρτυρικό του θάνατο. Μόλις το ζώο έγινε αντιληπτό από τα υπόλοιπα, που κυκλοφορούν ελεύθερα στον αύλειο χώρο – αφού δεν είναι όλα σε κλουβιά – δέχτηκε την επίθεση τους καθώς θεωρήθηκε εισβολέας – και φυσικά πέθανε από τα δαγκώματα τους.
Στην οδό Δερβενακίων στην Αγία Παρασκευή της Αττικής στις 2 Οκτωβρίου ένας σκύλος ράτσας Πίτμπουλ βρέθηκε εκεί παρατημένος. Κάποιος τον είχε εγκαταλείψει μαζί με ένα…
Ένα ακόμη θανατηφόρο τροχαίο με θύμα αρκούδα, το τέταρτο για το 2014, συνέβη χθες λίγο πριν τις 07:00 στο 26ο χλμ. Φλώρινας - Κοζάνης στον κάθετο άξονα «Κοζάνη - Φλώρινα - Νίκη» στο ύψος του Κλειδιού Φλώρινας.