Τρίκαλα: Έσωσαν το κουτάβι που ζούσε εγκλωβισμένο σε Ι.Χ. χωρίς τροφή και νερό (βίντεο)
Ένα κουτάβι, που ζούσε επί τρεις μέρες, ζούσε εγκλωβισμένο στο Ι.Χ. του ιδιοκτήτη του έσωσαν τα μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου Τρικάλων «Ο Άργος» την Κυριακή 8 Μαρτίου. Γείτονες ενημέρωσαν το σωματείο και μάλιστα είπαν στην πρόεδρο του συλλόγου Λιλή Κίττου, που βρήκε το κουτάβι μέσα στο σταθμευμένο όχημα στην διασταύρωση των οδών Αθανασίου Μικρού και Πτολεμαίου, ότι ο ιδιοκτήτης του συνηθίζει να το αφήνει μέσα στο όχημα τα Σαββατοκύριακα!
Θέλω να κάνω μια καταγγελία στο χωριό πόρτη του μουζακιου ζευγάρι που ειχαι στην κάτοχο του σκυλί δεμένο που πρόσεχε της κότες από Λικους σε κοτέτσι δεν έτρωγε κανονικά μέρα παρά μέρα και αν το θιμοντουσταν με αποτελεζμα ο σκύλος να φάει μια κότα ! Όταν τα αφεντικά διαπίστωσαν την απολεια της κότας έπνιξαν τον σκηλω με τον φόβο μην τους φάει κιαλο κοτόπουλο !!! Αυτω έχει γίνει στο πόρτη του Μουζακίου !!! Το ζαβγαρι που έκανε την πράξη αυτή διατήρη ταβέρνα στο πόρτι στο Μουζακί
Γιατί δεν κάνετε καταγγελία στην Αστυνομία;
δε μπορω να καταλαβω το νοημα της καταγγελιας . μαλλον εμεις πρεπει να καταγγειλουμε την "ιδιοκτητρια" ( δε μ αρεσει αυτη η λεξη αλλα τεσπα ) του σκυλου διοτι ενω γνωριζε το νομο και τα δικαιωματα της , επετρεψε αυτα να καταπατηθουν απ τα κουτσαβακια των κτελ με κινδυνο για το ζωο .
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΩΜΕΡΑ ΔΙΠΟΔΑ ΠΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.ΑΝΤΕ ΠΙΑ!
Καλημέρα!Εγώ θεωρώ πώς είναι εν μέρει στο χέρι του ιδιοκτήτη εγώ πέρυσι που η μικρή ήταν κουτάβι ταξίδευα Κομοτηνή σε τακτά χρονικά διαστήματα πριν φύγω τηλεφώνουσα στο ΚΤΕΛ κ ρωτούσα σε ποια δρομολόγιο επιτρέπονται τα κατοικίδια μόλις έπαιρνα την απάντηση ότι επιτρέπεται στον 11 κ κάτι που έχει τότε έπαιρνα το σκυλάκι μου τον τυπωμένο νόμο κ πήγαινα.Μόνο μια φορά μου απαγόρευσαν οκ το πάρω μαζί κ τους έδειξα τον νόμο.Όταν μου απάντησε είναι το λεωφορείο μου κ κάνω ότι θέλω πήρα την αστυνομία.Μην επιτρέπεται σε κανέναν να βάζει σε κίνδυνο την ζωή του ζώου σας!!!
Μπραβο.Δηλαδη σου φταινε οι αλλοι που παρανομα σε υποχρεωνουν να βαλεις το ζωο κατω,ενω εσυ που εχεις το νομο με το μερος σου και επιπλεον γνωριζεις οτι το ζωο μπορει να πεθανει μεσα στο φουρνο,τους υπακους και εκθετεις το σκυλακι σε κινδυνο. Μου αρεσει που διαμαρτυρεσαι. Δυο τροποι υπαρχουν.Η' κανεις φασαρια και τους τριβεις αντιγραφο του νομου στα μουτρα τους,η' δεν ξαναπαιρνεις ΚΤΕΛ ποτε.Εγω αυτο θα εκανα,και σε καμια περιπτωση δεν θα δολοφονουσα το ζωο μου,επειδη καποιοι αξεστοι μου το ζητουσαν.
Όλοι οι οδηγοί το ίδιο κάνουν,εγώ 1 χρόνο τώρα που έχω την σκυλίτσα μου και ταξιδεύουμε Θεσσαλονίκη-Κομοτηνή και πίσω κάθε 2 εβδομάδες ενώ οι περισσότεροι πλέον με γνωρίζουν συνεχίζουν να απαιτούν το ζώο να ταξιδεύει κάτω,παρά το γεγονός ότι παραλίγο να το χάσω ήδη μια φορά από σοκ στον χώρο των αποσκευών.
Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται,έτσι δεν είναι? Γιατί λοιπόν γίνεται ότι συμφέρει τους "μεγάλους",επειδή πρόκειται για προστασία ζώων και όχι προστασία των λαμόγιων?!