«Φροντιστήριο» συμπεριφοράς για εμάς προς τα κατοικίδια από την Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία
Το ΝΕΟ Φροντιστήριο σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία σας προσκαλεί σε μια συνάντηση γνωριμίας και γνώσεων σχετικά με τα κατοικίδια ζώα μας.
Στο βιβλίο «Η Ιστορία δύο Ολοκαυτωμάτων» που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις «Κυαναυγή», η συγγραφέας του Κάρεν Ντέιβις αποδομεί τα υποκειμενικά κριτήρια που ιεραρχούν τις διάφορες φρικαλεότητες ως σημαντικότερες των υπολοίπων και καταδεικνύει πώς η εξολοθρευτική εκμετάλλευση των ζώων είναι ένα ζήτημα στο οποίο οφείλουμε να δώσουμε το ίδιο βάρος, που δίνουμε στις αντίστοιχες καταστάσεις που αφορούν ανθρώπους.
Η έκδοση περιλαμβάνει εισαγωγή της ιστορικού Άννας Μαρίας Δρουμπούκη και είναι το τρίτο μέρος της σειράς Περί ζώων, η οποία εστιάζει σε φιλοσοφικές και πολιτικές προσεγγίσεις των δικαιωμάτων των ζώων. Το βιβλίο είναι διαθέσιμο στα βιβλιοπωλεία από τις 31 Ιανουαρίου 2018.Για περισσότερες πληροφορίες: www.kianavgi.gr / [email protected].
Διαβάστε επίσης:
Ο Bernard δεν άκουσε τις κραυγές πόνου δεκάδων χιλιάδων σκύλων που βασάνισε με κάθε δυνατό τρόπο
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr