Συγχαρητήρια στους κυνηγούς που έσωσαν την σκυλίτσα Κιάρα, η οποία έπεσε και παγιδεύτηκε σε γκρεμό στο Λιτόχωρο Πιερίας δίνει με ανακοίνωση του ο πρόεδρος της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος, Γιώργος Αραμπατζής.
Το ζώο, όπως διαβάζουμε, ήταν εγκλωβισμένο επί έξι ημέρες στο σημείο όπου έπεσε και πιθανότατα ανήκει σε κυνηγό (όπως αποδεικνύεται από το πορτοκαλί περιλαίμιο με σύστημα εντοπισμού) ο οποίος το εξέθεσε σε τέτοιο θανάσιμο κίνδυνο κάτι που ο κ. Αραμπατζής σκοπίμως παραλείπει να αναφέρει, αφού δεν δίνει καμιά διευκρίνιση για τις συνθήκες υπό τις οποίες το συγκεκριμένο σκυλί έπεσε και κινδύνεψε τόσο πολύ.
Είναι κάτι αντίστοιχο με το μίσος των κυνηγών προς τους λύκους. Ενώ δηλαδή οδηγούν οι ίδιοι τα σκυλιά τους κυριολεκτικά στο στόμα του λύκου, στη συνέχεια όταν τα σκυλιά πέφτουν θύματα αυτών των άγριων ζώων κατηγορούν τους λύκους ως υπαίτιους και όχι τους εαυτούς του που πήγαν για κυνήγι στους βιότοπους αυτών των κορυφαίων θηρευτών.
Οι σκύλοι για τους κυνηγούς είναι εργαλεία και τίποτα δεν τους πτοεί. Ακόμα και αν τα σκυλιά τους τραυματιστούν σοβαρά από αγριογούρουνο ή άλλο θήραμα εκείνοι συνεχίζουν και αυτό γιατί η έκθεση των σκυλιών τους συχνά σε θανάσιμο κίνδυνο αποτελεί για τους αυτοαποκαλούμενους οικολόγους και διαχειριστές της φύσης κανονικότητα.
Έτσι και εδώ ο κ. Αραμπατζής συγχαίρει και «λιβανίζει» τους κυνηγούς χωρίς να μας εξηγεί τι προηγήθηκε. Αρκεί να φανούν οι κυνηγοί ως ήρωες.
Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής σύμφωνα με την ανακοίνωση που δημοσιεύτηκε στη σελίδα στο facebook της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Μακεδονίας - Θράκης στις 14 Ιανουαρίου: «Συγχαρητήρια στους κυνηγούς που έσωσαν την Κιάρα
Ένα μεγάλο μπράβο από όλους μας στην παρέα των κυνηγών του Λιτόχωρου Πιερίας, που ύστερα από 6 μερόνυχτα προσπαθειών κατάφεραν να ανασύρουν και να διασώσουν την Κιάρα μέσα από το βάραθρο που είχε πέσει.
Ένα μπράβο σε όλους τους δικούς μας ανθρώπους, που για μία εβδομάδα, σχεδόν, έμειναν μέσα στο δάσος, αρνήθηκαν να εγκαταλείψουν την προσπάθεια και κατάφεραν να ανασύρουν ζωντανή τη σκυλίτσα, από εκεί που βρισκόταν «θαμμένη ζωντανή».
Ένα μπράβο σε όλους τους κυνηγούς που έτρεξαν να βοηθήσουν για να σκαφτεί ο γρανίτης, να σπάσουν κομμάτι - κομμάτι τον βράχο, και να διασώσουν την Κιάρα λίγο πριν την επέλαση του χιονιά που θα την έθαβε για πάντα, μέσα στο βάραθρο που είχε εγκλωβιστεί.
Ένα μπράβο σε όλους εκείνους τους κυνηγούς που επί μία εβδομάδα προσπάθησαν και κατάφεραν, αυτό που ακόμα και για την Πυροσβεστική ή άλλες εκπαιδευμένες ομάδες διάσωσης φαινόταν αδύνατο.
Έστω και από την Αθήνα, έστω και μακριά από το πεδίο που εκτυλίχθηκε ο άθλος τους, τους σφίγγουμε το χέρι και μοιραζόμαστε μαζί τους τη χαρά, τη συγκίνηση και την περηφάνια τους, που έχουν πάλι την Κιάρα ζωντανή και υγιή στα χέρια τους.
Μεταξύ των πρωταγωνιστών της κινηματογραφικής ταινίας «Το τανγκό των Χριστουγέννων» είναι και ένας μπεζ κοπράκος. Ο σκύλος αυτής της κινηματογραφικής παρέας είναι ο αγαπημένος του λοχαγού και ζει σύμφωνα με το σενάριο το 1970 σ’ ένα στρατόπεδο στον Έβρο.
Πολυπληθές ήταν το κοινό που παρακολούθησε χτες τις εργασίες της ημερίδας «Τα Παρεμπίπτοντα Ζητήματα του Δικαιϊκού μας Συστήματος απέναντι στις Κοινοτικές Οδηγίες, την Εφαρμογή τους και την ευρύτερη Κοινωνική Αποδοχή: Προβλήματα που απορρέουν από την Εφαρμογή του Ν. 4039/2012», η οποία διοργανώθηκε από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και την Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος και τέθηκε υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Εκτός κινδύνου αναρρώνει το αδέσποτο ηλικιωμένο σκυλί για το οποίο έκανε έκκληση ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας καθώς περιφερόταν στη Λαμία από τις 28 Μαρτίου με…