Στη θάλασσα επέστρεψε υγιής την Κυριακή 1η Νοεμβρίου μια νεαρή καρέτα – καρέτα που είχε εντοπιστεί στα μέσα Σεπτεμβρίου στην θαλάσσια περιοχή της Παχειάς Άμμου να έχει καταπιεί αγκίστρι. Την χελώνα βρήκαν τυχαία λουόμενοι οι οποίοι παρατήρησαν πως για μέρες ένα κομμάτι φοίνικα το οποίο επέπλεε δεν έφτανε ποτέ την ακτή.
Δείτε το βίντεο με την απελευθέρωση της caretta - caretta στην παραλία της Παχειάς Άμμου.
Όταν προσέγγισαν το σημείο διαπίστωσαν ότι η πετονιά με το αγκίστρι που είχε καταπιεί η καρέτα – καρέτα είχε μπερδευτεί στο κομμάτι του φοίνικα γι’ αυτό και το κύμα δεν τον ξέβραζε στην ακρογιαλιά.
Η ακτινογραφία έδειξε ότι το αγκίστρι ήταν στον οισοφάγο του ζώου.
Η χελώνα που ήταν πολύ ταλαιπωρημένη καθώς τραβούσε όλο αυτό τα βάρος για μέρες με το αγκίστρι γαντζωμένο στα σπλάχνα της μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Σπυριδάκη στην Ιεράπετρα ο οποίος μιλώντας στο www.zoosos.gr και μας εξήγησε ότι στις 20 Σεπτεμβρίου προχώρησε στην αφαίρεση του αγκιστριού από τον οισοφάγο του ζώου.
Με τροχό ο κτηνίατρος έκοψε το καβούκι για να ανοίξει τον οισοφάγο και να βγάλει το αγκίστρι!
Η καρέτα – καρέτα παρέμεινε υπό παρακολούθηση για περισσότερο από έναν μήνα και μόλις ανάκτησε τις δυνάμεις της αφέθηκε ελεύθερη για να συνεχίσει το μακρύ της ταξίδι.
Το τμήμα του καβουκιού που έκοψαν για να φτάσουν στον οισοφάγο το κόλλησαν ξανά με ειδική κόλλα.
Η χελώνα την 1η Νοεμβρίου επέστρεψε στο φυσικό της περιβάλλον.
Στις 19 Ιουλίου, η Μαρίνα, μία πολύ σοβαρά τραυματισμένη θαλάσσια χελώνα που έμεινε 6 χρόνια στο Κέντρο Διάσωσης θαλάσσιων χελωνών του ΑΡΧΕΛΩΝ, αφέθηκε ελεύθερη, υγιής πλέον, στη θάλασσα του Πύργου Ψηλονέρου, του νομού Χανίων. Στην πανηγυρική εκδήλωση της απελευθέρωσης, που έγινε σε συνεργασία με τον Δήμο Πλατανιά, παρευρέθηκε μεγάλος αριθμός τουριστών και ντόπιων από όλο τον νομό και όχι μόνο, που έσπευσαν να δουν από κοντά το σπάνιο αυτό ζώο και να το αποχαιρετήσουν στο ταξίδι του στο φυσικό του περιβάλλον, μετά από τόσα χρόνια θεραπείας.
Ο Περόν είναι ένας σκυλάκος που τον περασμένο Απρίλιο ο Βαγγέλης Χότζα τον εντόπισε σε άθλια κατάσταση να ζει σε μια παράνομη χωματερή στο χωριό Μικρομάνη στη Μεσσηνία.
Μέσω facebook η Χριστίνα Καζακίδου έκανε γνωστή τη στιγμή της επανένωσης ενός σκύλου με την οικογένεια του καθώς το ζώο είχε χαθεί στις αρχές Σεπτεμβρίου…