Το ειδησεογραφικό πρακτορείο RUPTLY φέρνει στην δημοσιότητα την ιστορία του Axier του Βάσκου επαγγελματία ναυαγοσώστη που βρίσκεται στη Λέσβο μαζί με συναδέλφους του για την διάσωση προσφύγων ο οποίος υιοθέτησε ένα κουτάβι το οποίο βρέθηκε ασυνόδευτο σε μια βάρκα προσφύγων.Ο Axier πριν από μερικές ημέρες εντόπισε ένα μικρό σκυλί μέσα σε μια από τις βάρκες Σύριων προσφύγων που έφτασαν στο νησί. Το ζώο δεν το συνόδευε κανένας, κανείς δεν το αναζήτησε και ο ναυαγοσώστης αποφάσισε να το υιοθετήσει. Εκείνος και οι συνάδελφοι του το ονόμασαν Ντίνγκι (Dingui) που στα Ισπανικά σημαίνει βάρκα.
Το βίντεο που τράβηξε το RUPTLY TV την περασμένη Κυριακή στη Λέσβο δείχνει τους δύο τους να παίζουν. Το τετράποδο προσφυγόπουλο που κατάφερε να σωθεί από τον πόλεμο και έφτασε αβλαβές στη χώρα μας βρήκε τον άνθρωπο του και είναι πλέον η μασκότ της ομάδας «BASQUE LIFEGUARDS».
Ο δασολόγος Σταμάτης Χουρδάκης της Διεύθυνσης Δασών Δωδεκανήσου δημοσίευσε στο προφίλ του στο facebook το βίντεο με τη διάσωση ενός ελαφιού στη Ρόδο που εντοπίστηκε…
Η Λένα Γιακουμοπούλου, που είναι γραμματέας του Συλλόγου Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.), μας ενημέρωσε για τους νέους και νεαρούς φιλόζωους εθελοντές, που προσέφεραν περίπου 600…