Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Μέσα σε μια κούτα κάποιος εγκατέλειψε στην πλατεία Δαβάκη της Καλλιθέας Αττικής στην είσοδο απέναντι από το σούπερ μάρκετ «ΑΒ Βασιλόπουλος» τα πέντε γατάκια που βλέπετε. Τα ζώα εντόπισε μια γυναίκα, η οποία μας δήλωσε ότι δεν μπορεί να τα αναλάβει, γι' αυτό και τα άφησε όπως τα βρήκε.
Την κατάσταση που επικρατεί στο νησί της Σκοπέλου σχετικά με τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, που διαβιούν εκεί, διαπίστωσε η Αγγελική Μπαρτσιώκα εκπρόσωπος του Δ.Σ. της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.). Η κα Μπαρτσιώκα μετά από πρόσκληση του φιλοζωικού συλλόγου «Stray Care Skopelos» είδε τις ελλείψεις, την απουσία κτηνιατρικής περίθαλψης και κυρίως την αδιαφορία του Δήμου Σκοπέλου.
Νεότερη Ενημέρωση: Το ζώο εντοπίστηκε στον Άγιο Λουκά στις 12/11 και μεταφέρθηκε σε κτηνιατρείο. Έκκληση για να εντοπιστεί και να μεταφερθεί για περίθαλψη ο σκύλος…
Πολυ σωστα κ.Δαμιανου. Μονο η ιδεα οτι μπορει να χασουν χρηματα απο τον τουρισμο μπορει να κανει τις τοπικες κοινωνιες να σταματησουν να αδιαφορουν σε αυτα τα αισχη. Π.χ.ο Αποκορωνας στα Χανια. Και ολη η Κρητη. Μην ξαναερθει κανεις στην Κρητη. Μονο το χρημα καταλαβαινουν αυτοι. Μην περιμενουμε ευαισθησια.
Γιατί ρε, τι σου έκανε το σκυλάκι και το κρέμασες? 🙁
Θα γίνει μία από τις περιοχές που δεν θα επισκεφτώ ποτέ και δεν θα ενισχύσω οικονομικώς μέσω του εσωτερικού τουρισμού. Τι σόϊ άνθρωποι είναι αυτοί που φαίρονται έτσι στα ζώα; Βεβαίως αποτελούν ένα μικρό ποσοστό οι κακοί της κάθε περιοχής, αλλά πρέπει να καταλάβουν ότι με τέτοιες πράξεις οι συνέπειες είναι επιβλαβείς για όλους. Πρέπει με κάθε τρόπο και με όποιο κόστος, να προστατευτούν τα αδέσποτα.