Έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα περίθαλψης για τα τρία σκυλιά – ένα ενήλικο και δύο κουτάβια - που βρέθηκαν σήμερα σε καμένη περιοχή στη Μαγούλα Αττικής απευθύνει το Φιλοζωικό Σωματείο Μεγάρων ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ».
Για τη διάσωση των ζώων που χρειάζεται να μπουν σε κλωβό οξυγόνου και τις ανάγκες που υπάρχουν η Μαρία Αρκομάνη εκ μέρους του σωματείου τονίζει τα εξής:
«Για ακόμα μια φορά το τέρας που λέγεται άνθρωπος κατάφερε να καταστρεψει κάποιες ψυχές στο διάβα του... Μας ενημέρωσαν για 3 πλάσματα που βρισκόντουσαν μέσα σε περιοχή που καιγόταν. Φαινόντουσαν νεκρά γιατί είχαν παραδοθεί στον καπνό που έπνιγε την περιοχή.
Η ομάδα μας από τα Μέγαρα, μεταφερθήκαμε στην περιοχή της Μαγούλας και πήραμε αυτά τα τρία πλάσματα σε λιπόθυμη κατάσταση που η ζωή τους είναι σε κίνδυνο.
Με την πολύτιμη βοήθεια της εθελόντριας από Μαγούλα μπεκη σκλαβουνακη μεταφέρθηκαν σε κτηνιατρείο της Ελευσίνας για πρώτες βοήθειες.
Τα πνευμόνια τους σε άθλια κατάσταση και δύσκολη η επιβίωση τους.
Το ενήλικο ζώο περίπου 15 κιλών και ηλικίας 6-8 έχει εγκαύματα στα μάτια και στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, όπου είχε και όγκο.
Δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες, μπήκαν σε όρο και θα μεταφερθούν σε κλινική καθώς χρειάζονται επειγόντως να μπουν σε κλωβο οξυγόνου.
Σας θερμοπαρακαλούμε επειδή τα έξοδα θα είναι δυσβάσταχτα όποιος θα μπορεί πραγματικά να μας στηρίξει οικονομικά, θα δοθεί λογαριασμός κλινικής.
Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Διοικητή διοίκησης πυροσβεστικών υπηρεσιών Δυτικής Αττικής Δημήτριος Πατράκης για τα φιλοζωικά του συναισθήματα και που έκανε τα πάντα για να διασωθούν αυτά τα πλάσματα.
Το άνδρα που συστηματικά κακοποιεί τον σκύλο του κατήγγειλε σήμερα στην Αστυνομία το σωματείο «Ζωόφιλη Δράση» Ηρακλείου καθώς την περιοχή του Κατσαμπά σ' ένα κτήμα έχει το ζώο του να ζει εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες χωρίς να του βάζει καθημερινά τροφή ενώ για νερό το ζώο πίνει ένα μουχλιασμένο πράσινο υγρό.
Στο χωριό Λαμπρινό της Ξάνθης ένας 55χρονος Έλληνας χθες πυροβόλησε και σκότωσε τα δύο σκυλιά ενός συγχωριανού και μάλιστα το ένα το έθαψε στην αυλή του σπιτιού του προφανώς για εξαφανίσει το πτώμα!
Της Ελένης Ηλιοπούλου Αναβολή για τις 2 Δεκεμβρίου 2020 πήρε σήμερα από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Κατερίνης η εκδίκαση της υπόθεσης της δολοφονίας ζώων με φόλες…