Ο Δήμος Αγ. Δημητρίου Αττικής με ανακοίνωση του τονίζει ότι «στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος για τη διαχείριση των αδέσποτων και των δεσποζόμενων ζώων της πόλης, σχεδιάζει να υλοποιήσει φιλοζωικές εκπαιδευτικές συναντήσεις σε όλα τα σχολεία του Αγ. Δημητρίου, σε όλες τις βαθμίδες».«Θεωρούμε πως η καλλιέργεια της φιλοζωικής συνείδησης είναι χρέος και του Δήμου και του ελληνικού σχολείου που οφείλουν από κοινού να δημιουργούν συνειδήσεις και να προετοιμάζουν τους μικρούς πολίτες για την κοινωνία.
Ο Δήμος Αγ. Δημητρίου είναι από τους λίγους δήμους στην Ελλάδα που υλοποιεί ολοκληρωμένο πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων που περιλαμβάνει στειρώσεις, σίτιση, περίθαλψη, ηλεκτρονική σήμανση, οργάνωση ομάδας εθελοντών, υιοθεσίες.
Οι φιλοζωικές εκπαιδεύσεις στα σχολεία της πόλης πραγματοποιούνται σε συνεργασία με την Εθελοντική Ομάδα Ζω.ΕΣ. (Ζωοφιλικές Εκπαιδεύσεις Σχολείων) και οι παρουσιάσεις στα σχολεία γίνονται από εθελοντές της ομάδας εκπαιδευτικούς, παιδαγωγούς, λογοθεραπευτές και άλλες ειδικότητες.
Ήδη έχει γίνει με επιτυχία η πρώτη φιλοζωική εκπαίδευση στο 7ο Δημοτικό σχολείο για τις τάξεις Ε' και ΣΤ'.
Διευκρινίζεται πως οι φιλοζωικές παρουσιάσεις που διαρκούν 1 ώρα και 15 λεπτά, έχουν διαφορετικό περιεχόμενο ανάλογα με τις ηλικίες των μαθητών που απευθύνονται και είναι:
παρουσίαση Α'-Β' δημοτικού
παρουσίαση Γ'-Δ' δημοτικού
παρουσίαση Ε'-ΣΤ' δημοτικού
Γυμνάσια
Λύκεια
Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει να οριστεί μια φιλοζωική εκπαίδευση για τους μαθητές του σχολείου σας, μπορείτε να μας γράψετε στο email: [email protected]» επισημαίνειο ο Δήμος Αγίου Δημητρίου.
Διαβάστε επίσης:
Αντικαθιστά τις παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά σε πάρκα και πλατείες ο Δήμος Αγίου Δημητρίου
Δήμος Αγίου Δημητρίου: Σεβασμός προς τα ζώα σημαίνει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Η Φιλοζωική Κομοτηνής μην έχοντας άλλο τρόπο να εντοπίσει τον ή τους δράστες που εξοντώνουν τα αδέσποτα και ιδιόκτητα ζώα της πόλης ανέβασε το ποσό της «επικήρυξης» τους στα 5.500 ευρώ. Από τις 28 Δεκεμβρίου 2012 μέχρι και σήμερα περισσότερα από 20 σκυλιά έχουν βρει φριχτό θάνατο.
Στο άγαλμα του Ελ. Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη συγκεντρώθηκαν χθες το βράδυ δεκάδες φιλόζωοι που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Μ.Κ.Ο. «ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ» για να διαμαρτυρηθούν σχετικά τον νόμο που ψήφισε το Κοινοβούλιο της Ρουμανίας σύμφωνα με το οποίο αν ένα σκυλί που βρίσκεται σε καταφύγιο δεν υιοθετηθεί μέσα σε 14 μέρες θα θανατώνεται.
Άναυδοι διαβάσαμε σήμερα στην ιστοσελίδα eglimatikotita.gr, ότι στην Παροικία της Πάρου οι αστυνομικοί εντόπισαν γάτες σκοτωμένες και στοιβαγμένες σαν σαρδέλες σε ψυγείο (και μάλιστα στη συντήρηση) σ’ ένα σπίτι, στο οποίο διέμεναν Πακιστανοί!