Μέσω facebook Μαρία Καδρούδη - γνωστή για το φιλοζωικό της έργο στην περιοχή - και στη σελίδα της «Αδέσποτα Ξυλαγανής – Μαρώνειας» έκανε γνωστό ότι ένας αδέσποτος σκύλος δολοφονήθηκε από φόλα στο χωριό Ξυλαγανή Ροδόπης στις 2 Μαρτίου.
Η κα Καδρούδη απευθύνει έκκληση σε όσους έχουν κάμερες ασφαλείας στα καταστήματα τους να δουν προσεκτικά τα βίντεο ώστε να βοηθήσουν την έρευνα για τον εντοπισμό του δολοφόνου.
Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής: «Η Σάρα δεν είναι πια μαζί μας... Αύριο θα ενημερωθεί η αστυνομία, προσέξετε τα σκυλιά σας, κάποιος σήμερα μοίρασε θάνατο, είδε κάποιος απ' το χωριό κανέναν να ταΐζει το σκυλί??? Ήταν ένα περήφανο λυκόσκυλο, εμβολιασμένη στειρωμένη και τσιπαρισμένη, την Φρόντιζαν δύο οικογένειες, ήταν ήρεμη και δεν πείραζε ποτέ κανέναν.
Κάποιοι θρηνούν για το σκυλί, κάποιοι άλλοι είναι οργισμένοι και εγώ μέσα σε αυτούς. Αυτός ο ένας που θα πιαστεί δε ξέρω τι κατάληξη θα έχει ειλικρινά.. έχει κανένας στο κατάστημα του κάμερες να ρίξει μια ματιά στη σημερινή ημέρα μήπως εντοπίσουμε κάποιο στοιχείο! Βοηθήστε ρε παιδιά, μιλάμε για σκουπίδι, δείτε τι θάνατο επέβαλε στο σκυλί... Προσοχή και στα παιδιά να μην πιάνουν από Κάτω τρόφιμα ή οτιδήποτε περίεργο την ώρα που παίζουν.».
Έναν 70χρονο άνδρα συνέλαβε χθες η Αστυνομία καθώς σύμφωνα με τις καταγγελίες δύο γυναικών στρίμωξε σ’ ένα σημείο σ’ ένα περιφραγμένο χωράφι τέσσερα κουτάβια και τους επιτέθηκε χτυπώντας τα με τους λοστούς που κρατούσε και στα δύο του χέρια.
Χθες τα ξημερώματα λίγο μετά τις 06:00 η κα Άσπα βγήκε βόλτα με τον σκύλο της στο Παλαιό Φάληρο και στην οδό Λυκούργου δύο άντρες την σταμάτησαν έκοψαν το λουρί του ζώου και στην κυριολεξία άρπαξαν το σκυλί βάζοντας το στο όχημα με το οποίο διέφυγαν.