Αλλάζουμε τις καθημερινές μας συνήθειες, μένουμε σπίτι μας, δεν πηγαίνουμε στη δουλειά μας ή δουλεύουμε από την οικία μας (αν αυτό είναι εφικτό), και φυσικά δεν πηγαίνουμε σε κλειστούς χώρους ή οπουδήποτε υπάρχει συνωστισμός.
Μένουμε στο σπίτι μας, μαζί με τα ζώα μας, τα οποία σε καμιά περίπτωση δεν εγκαταλείπουμε. Έτσι συμβάλλουμε στη μη εξάπλωση του νέου κορονοϊού και της επιδημίας του COVID-19. Βγαίνουμε εκτός σπιτιού ή για να ταΐσουμε τ' αδέσποτα, ή για βγάλουμε βόλτα τον σκύλο μας ή για τα απολύτως απαραίτητα.
Έχετε σκεφτεί τι θα απογίνουν τα ζώα σας αν πάθετε κάτι;
Tα μέτρα που έχουν ληφθεί από το κράτος, τα αρμόδια υπουργεία αλλά και από ιδιώτες (κλείσιμο σχολείων, δημόσιων υπηρεσιών, ιδιωτικών επιχειρήσεων, αναβολή αθλητικών διοργανώσεων, αναστολή λειτουργίας χώρων διασκέδασης, εμπορικών κέντρων κ.ά.) δεν έχουν ως στόχο να σταματήσουν τον ιό, καθώς αυτό δεν γίνεται.
Στοχεύουν όμως στην επιβράδυνση της εξάπλωσης της επιδημίας και βοηθούν ώστε το Εθνικό Σύστημα Υγείας να μην καταρρεύσει από τα χιλιάδες περιστατικά, θέτοντας σε πραγματικό κίνδυνο τις ζωές ανθρώπων που νοσούν και από άλλες ασθένειες, πρέπει άμεσα να χειρουργηθούν, να κάνουν χημειοθεραπείες κ.τ.λ., και δίνουν πραγματική μάχη για να κρατηθούν στη ζωή.
Γι' αυτό ενημερωθείτε σωστά για το τι πρέπει, και τι δεν πρέπει να κάνετε ώστε να περιορίσετε - όσο περνάει από το χέρι σας - τη μετάδοση του κορονοϊού αλλάζοντας για λίγο χρονικό διάστημα την καθημερινότητα σας τηρώντας παράλληλα τους κανόνες υγιεινής.
Άλλωστε αυτό σημαίνει κοινωνία, να νοιάζεσαι γι' αυτό που συμβαίνει ή μπορεί να πάθει ο διπλανός σου. Γι' αυτό «Μένω σπίτι με τον σκύλο και τη γάτα μου» όπως σωστά επισημαίνει ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου.
Ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας δίνει μεταξύ άλλων και τις εξής οδηγίες:
- Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι κ.ά.)
- Αποθάρρυνση συναντήσεων και σε σπίτια φίλων (πλέον εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα και άλλοι χώροι διασκέδασης έχουν κλείσει)
- Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
- Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
- Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
- Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
- Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
- Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
- Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με γιατρό ή με τον Ε.Ο.Δ.Υ.
Οι επιστήμονες έχουν ξεκαθαρίσει ότι δεν κινδυνεύουμε από τα ζώα, που ούτε νοσούν από τον νέο κορονοϊό, ούτε τον μεταδίδουν στους ανθρώπους ή στα άλλα είδη.
Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ2 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Μηχανιώνας ζωγραφίζουν για τ’ αδέσποτα. Και αυτή η ζωγραφιά τους που βρήκαμε στην ιστοσελίδα τους http://dytestisgnosis.wordpress.com/ αξίζει όσο χίλιες λέξεις.
Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ο Αρκάς τα έχει πει όλα καλύτερα… και μάλιστα με δύο κουβέντες. Ο σφαγέας, ο ψήστης, αυτός που τρώει το σουβλιστό αρνάκι αργά ή γρήγορα θα πάει από χοληστερίνη, καρδιοπάθεια και όποια άλλη ασθένεια συνδέεται με την κατανάλωση κρέατος...