Μετά από 31 μέρες φροντίδας ο Πέτρος το κουταβάκι που βρέθηκε πολύ άρρωστο εξαθλιωμένο σε ορεινή περιοχή της Γλυφάδας στις 6 Ιουλίου μεταμορφώθηκε σ’ ένα λευκό υπέροχο σκυλάκι και πλέον απέκτησε μια δεύτερη ευκαιρία για μια υπέροχη σκυλίσια ζωή. Οι εθελοντές του Συλλόγου Προστασίας Αδέσποτων Ζώων (Σ.Π.Α.Ζ.) είχαν παλέψει για ώρες μέχρι να καταφέρουν να πιάσουν το ταλαιπωρημένο ζώο και να το μεταφέρουν σε κτηνίατρο καθώς ο Δήμος Γλυφάδας έδειξε ενδιαφέρον ετεροχρονισμένα…
Η αγάπη μεταμορφώνει...
Ο Πέτρος που όσο περνούν οι ημέρες συνέρχεται χρειάζεται το δικό του σπιτικό για να γλυτώσεις από τους κινδύνους του δρόμου και του αδέσποτου βίου. Αν θέλετε να τον υιοθετήσετε επικοινωνήστε με τον Σ.Π.Α.Ζ. μέσω facebook εδώ ή στο τηλέφωνο: 6945598760 με την Ελισάβετ Μιμικέλλη.
Το οπτικοακουστικό υλικό αποδεικνύει σε τι κατάσταστη βρέθηκε αυτό το ζώο και πως η αγάπη κυριολεκτικά μεταμορφώνει...
Την πρώτη επανένταξη λύκου στη χώρας μας πραγματοποίησε την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ σε συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης. Η τετράμηνη παραμονή του λύκου στον Κτηνιατρικό Σταθμό Άγριας Ζωής του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ αποδείχτηκε για τον ίδιο ευεργετική.
O Άρης Χρηστίδης τεχνολόγος - γεωπόνος και εκπρόσωπος του Ε.Κ.Π.Α.Ζ. στην Καβάλα περιγράφει την διάσωση ενός γλάρου οποίος πριν από περίπου 10 μέρες εντοπίστηκε στη Θάσο χωρίς να μπορεί να τραφεί. Το πτηνό εστάλη τελικά μόλις το έπιασαν στην Κεραμωτή Καβάλας και μέσω της Αναστασίας Μιρλή έφτασε στα χέρια του κ. Χρηστίδη χθες.
Ο γατούλης που βλέπετε είναι ο Πιάτζιο. Τον βρήκαν την Πρωτομαγιά του 2012 οι φιλόζωες εθελόντριες, που δραστηριοποιούνται στην περιοχή του Φαλήρου, οι οποίες έχουν δημιουργήσει την ομάδα «Γάτες Φλοίσβου». Τον εντόπισαν μωρό γατάκι μέσα στο ντουλαπάκι μιας εγκαταλελειμμένης μηχανής Βέσπα, αφού εκεί τον είχε κλείσει κάποιος άθλιος. Μάλιστα το καπάκι το είχε σφηνώσει μ’ ένα ξύλο ώστε το μωρό ζωάκι να μην μπορέσει να βγει.
ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΓΛΥΦΑΔΑ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΖΩΟΦΙΛΟΥΣ....????
ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ???