Το Τμήμα Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σαλαμίνας επισήμανε ότι η έκκληση που έγινε για τον τραυματισμένο στο πόδι σκύλο ο οποίος περιφερόταν έξω από το σούπερ μάρκετ ΑΒ Βασιλόπουλος στο Αιάντειο είχε ως αποτέλεσμα τελικά το ζώο μεταφερθεί για περίθαλψη.
Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής «Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με πολίτη εχθές το πρωί, το Τμήμα Διαχείρισης Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Σαλαμίνας κινητοποιήθηκε άμεσα για το περιστατικό, που αφορούσε μία σκυλίτσα με χτυπημένο το αριστερό πόδι.
Το σκυλάκι μεταφέρθηκε άμεσα στο ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ. από τον Υπεύθυνο κ. Αρσένη σε συνεργασία με της Πρόεδρο της ΖΟ.Ε.Σ. κ. Ζόμπολα. Το βίντεο είναι από την κ. Penelope Pavlopoulou».
Η γυναίκα που είχε δημοσιεύσει τα βίντεο στο facebook στις 9 Σεπτεμβρίου για την κατάσταση του ζώου είχε επισημάνει τα εξής: «Φίλος, επισκεπτόμενος για δουλειά τη Σαλαμίνα, είδε αυτόν τον ταλαίπωρο σκυλάκο... Βρίσκεται έξω από το σούπερ μάρκετ του Βασιλόπουλου στο Αιάντειο.
Είναι χτυπημένος και κουτσαίνει άσχημα στο μπροστινό του πόδι.. Περπατάει και κλαίει (ίσως ακούγεται λίγο και στο βίντεο..) Ήταν με τη μηχανή για δουλειά και δεν μπορούσε να το μεταφέρει, οπότε, παρακαλώ, ας μην αρχίσουμε σχόλια που και άδικα θα είναι, αλλά και χωρίς κανένα νόημα.. Μπορεί κάποιος από την περιοχή να βοηθήσει?? Πρέπει να το δει γιατρός, φυσικά...».
Ένα μικρό αρκουδάκι, που γεννήθηκε φέτος, εντοπίστηκε σήμερα, να περιφέρεται, χωρίς τη μητέρα του στην Κρανιά Γρεβενών από διερχόμενο οδηγό. Ο οδηγός ειδοποίησε τον ΑΡΚΤΟΥΡΟ, που το παρέλαβε. Η κτηνιατρική ομάδα του το φροντίζει και θα γίνει προσπάθεια να βρεθεί η μητέρα του.
Ο Μανώλης Δρίτσας, αυγοπαραγωγός και πρώην πρόεδρος του Συνεταιρισμού Πτηνοτρόφων Μεγάρων απειλεί με μήνυση την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και την αντιπρόεδρο της, Μαρίζα Χριστοδούλου, επειδή άσκησε – μέσω επιστολής – που εστάλη στο τηλεοπτικό κανάλι MEGA, κριτική σε όσα είπε τόσο εκείνος, αλλά κυρίως σε όσα δεν είπαν, ενώ θα έπρεπε να γνωρίζουν οι δημοσιογράφοι της εκπομπής «MEGA Σαββατοκύριακο», Ιορδάνης Χασαπόπουλος και του Μανώλης Αναγνωστάκης.
Με μια μακροσκελή επιστολή του προς τον πρύτανη του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης ο Αντώνης Λιάπης, ιδρυτικό μέλος του Φιλοζωικού Περιβαλλοντικού Σωματείου «Λάιμα», επισημαίνει τα όσα…