Στις εγκαταστάσεις της «Δράσης για την Άγρια Ζωή» στη Θεσσαλονίκη μετέφερε στις 24 Απριλίου ο Γιάννης Ζευγόλης με τον Στέλιο Ζαννέτο ένα τσακάλι που εντοπίστηκε τραυματισμένο στον νομό Δράμας. Οι δύο άντρες κάλυψαν για απόσταση 300 χιλιομέτρων για να προσφέρουν τη δυνατότητα σε αυτό το ζώο να εξεταστεί από ειδικούς ώστε να ζήσει.
Ο φιλοζωικός φορέας για το ζώο που είναι σοβαρά τραυματισμένο επισήμανε τα εξής στις 24 Απριλίου: «Πριν λίγη ώρα ο Yiannis Zevgolis και ο Στέλιος μετέφεραν στις εγκαταστάσεις μας ένα τσακάλι, το πρώτο που περιθάλπουμε για φέτος. Η κατάσταση της υγείας του είναι ιδιαίτερα σοβαρή. Το τσακάλι βρέθηκε από τους ίδιους στον νομό Δράμας και η αντίδρασή τους ήταν άμεση. Έτσι σε λίγη ώρα το ζώο βρισκόταν στις εγκαταστάσεις μας. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να συνέλθει γρήγορα.».
Στο κτηνιατρείο του Κωνσταντίνου Παπαδημητρίου στην Πάτρα μετέφερε στις 30 Δεκεμβρίου η Άννα Ντούρου μια αδέσποτη αρσενική γάτα, την οποία φροντίζει, και τη βρήκε το…
Μια συγκινητική ιστορία δυστυχώς, χωρίς καλός τέλος, έφερε στη δημοσιότητα ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας καθώς μια γυναίκα προσέφερε το μητρικό της γάλα για να ζήσουν…
Χάρη στη βοήθεια εθελοντών και υπό την καθοδήγηση της εκπαιδεύτριας αλόγων Κατερίνας Μαλιάκη η ηλικιωμένη φοράδα, που κατασχέθηκε στο Μαυρούδι Ηγουμενίτσας με εντολή της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσπρωτίας, μεταφέρθηκε σε στάβλο και βρίσκεται υπό την αιγίδα του φιλοζωικού συλλόγου της περιοχής.