Μέσω twitter στις 2 Μαΐου μια γυναίκα έκανε γνωστό πως παραπλεύρως της γέφυρας της Μεταμόρφωσης στην Αττική είδε τον οδηγό ενός οχήματος που είχε δέσει ένα άλογο στο πίσω μέρος του αγροτικού και το τραβούσε εκεί ανάμεσα στα οχήματα σε έναν εξαιρετικά πολυσύχνατο δρόμο με αποτέλεσμα το ζώο από το στρες και τον φόβο να αντιδρά.
Όταν η γυναίκα του έκανε παρατήρηση εκείνος της απάντησε «τράβα σπίτι σου να κανεις καμία δουλειά μωρή».
Η αυτόπτης μάρτυρας ενημέρωσε τον Πανελλήνιο Σύλλογο Προστασίας «Ιπποειδών» εντούτοις είναι μια εξαιρετικά συνηθισμένη – παράνομη φυσικά – πρακτική ώστε οι ιδιοκτήτες αλόγων να γλυτώνουν τα κόστη μεταφορά με κατάλληλα οχήματα.
Τι επισημαίνει ο σύλλογος «Ιππόθεσις»
«Καταθέσαμε καταγγελία για την παράνομη και πολύ επικίνδυνη μεταφορά αλόγου. Λυπούμαστε που για αυτά τα έμβια όντα δεν υπάρχει καμία βούληση για την προστασία τους. Αν και ο νόμος για την μεταφορά και μετακίνηση υπάρχει από το 2005 κανένας ελεγκτικός μηχανισμός δεν υφίσταται και οι αρμόδιες αρχές ασχολούνται μόνο αν υπάρξουν καταγγελίες.»
Μέλος του Φιλοζωικού Σωματείου «Φροντίζω», που δραστηριοποιείται στον Δήμο Νεάπολης - Συκεών στη Θεσσαλονίκη, εντόπισε σε κακά χάλια πριν από μια εβδομάδα την σκυλίτσα που βλέπετε κοντά στο σπίτι του στο Ρετζίκι. Η μικροσκοπική κυνηγοσκυλίτσα στεκόταν μέσα στη μέση του δρόμου και το στήθος της ήταν κρεμασμένο. Δίπλα στο κράσπεδο στεκόταν και το μόλις 10 ημερών κουταβάκι της. Επειδή ήταν νύχτα οι πληγές δεν φαίνονταν, όμως το πρωί είδε καθαρά την έκταση των τραυμάτων.
«Μεγάλες διαστάσεις παίρνει το πρόβλημα με τις δηλητηριάσεις αδέσποτων ζώων από ρίψη φόλας στο Δήμο Πολυγύρου. Μετά τον Πολύγυρο, εντοπίστηκαν κρούσματα σε Ορμύλια και Παλαιόχωρα.…
Έκκληση μέσω facebook για τη σωτηρία των νεογέννητων κουταβιών που βρέθηκαν μέσα σε πλαστική σακούλα πεταμένα στην Ασίνη Αργολίδας απευθύνει ο Στέλιος Κυριακού ο οποίος…