Αθωώθηκε ο κυνηγός που βασάνιζε συστηματικά αγριογούρουνα από λάθος της Εισαγγελίας Μεσολογγίου (βίντεο)
Της Ελένης Ηλιοπούλου Η εξοργιστική άγνοια της νομοθεσίας περί προστασίας των ζώων από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Μεσολογγίου οδήγησε στην αθώωση του κυνηγού ο οποίος το…
Αυτά συμβαίνουν όταν τα σκυλιά δεν ζούνε στο καταφύγιο αλλά στους δρόμους και για αυτό δεν φταίει η ΔΕΗ Ο ΦΙΛΟΖΩΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΕΛΛΕΓΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.
Η νομοθεσία ξεκάθαρα απαγορεύει τον εγκλεισμό των αδέσποτων και προφανώς αυτό το αγνοείτε. Για άλλες παραλείψεις πρέπει να κατηγορηθεί ο Δήμος Μεγαλόπολης και όχι γιατί δεν μαντρώνει κάπου τα ζώα. Τα καταφύγια είναι χώροι μόνο προσωρινής παραμονής. Μετά τα σκυλιά πρέπει να επανατοποθετούνται σύμφωνα με όσα ορίζει η νομοθεσία.
Έχω ακούσει από ανθρώπους της περιοχής ότι υπάρχουν άτομα που εργάζονται για των δήμο και είναι εκείνοι που φωλιάζουν τα ζώα.