Εντοπίστηκε στον Άγιο Λουκά Εύβοιας ο παράλυτος σκύλος
Χάρη στο ενδιαφέρον των φιλόζωων ο παράλυτος σκύλος για τον οποίο έκανε έκκληση ο Φιλοζωικός Σύλλογος Κιλκίς – που είχε ενημερωθεί από περαστικό – τελικά…
Ερωτήματα για όσα ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος δεν έκανε όλα αυτά τα χρόνια θέτει η Πανελλήνια Ομοσπονδία ΝΕΜΕΣΙΣ που εξ αρχής είχε διαφωνήσει με την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και τον αναποτελεσματικό - εκ των πραγμάτων - νόμο της (ν.4830/2021) που τους μόνους τους οποίους ωφέλησε ήταν οι φιλοκυβερνητικοί ετέροι (εργολάβοι κ.τ.λ.) και όχι τα αδέσποτα.
Τα αδέσποτα συνεχίζουν να είναι εκατομμύρια, να πληθαίνουν αφού στειρώσεις γίνονται ελάχιστες – σε σχέση με τον πληθυσμό γατιών και σκυλιών – και η Νέα Δημοκρατία δεν είχε το θάρρος ούτε να επιβάλλει νομοθετικά την υποχρεωτική στείρωση των οικόσιτων – ως μέτρο για τον περιορισμό των αδέσποτων και των εγκαταλείψεων – γι' αυτό και άφησε τόσα «παραθυράκια» ώστε και κάποιοι εργολάβοι και ιδιωτικές εταιρίες να βγάλουν χρήμα (από την τράπεζα δεδομένων DNA που δεν θα έχει αποτέλεσμα) και τελικά και οι γέννες να επιτρέπονται καθώς ελεγκτικός μηχανισμός δεν υπάρχει.
Η ΝΕΜΕΣΙΣ για όλα αυτά θέτει ερωτήματα και αναρωτιέται τι προτείνει τελικά ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος που δεν μας έχει συνηθίσει να στέκεται στο πλάι των ζώων τα οποία υποφέρουν. Συγκεκριμένα τονίζει τα εξής στις 14 Ιανουαρίου: «Με αφορμή την απεργία των κτηνιάτρων την Τετάρτη 17 του μήνα κατά του νόμου 4830/21, αναγκαζόμαστε να τονίσουμε για πολλοστή φορά τα παρακάτω, όσον αφορά τον νόμο φάντασμα:
Ως Ομοσπονδία θα συμφωνήσουμε με την ανακοίνωση του ΠΚΣ στο γενικό συμπέρασμα, ότι ο 4830/21 είναι ένας νόμος:
Το αστείο δίπολο – στείρωση η γενετικό υλικό – το μόνο το οποίο θα προσθέσει, είναι μερικά εκατομμύρια στις τσέπες κάποιων. Ο πακτωλός χρημάτων για άχρηστα κυνοκομεία, αντί δημοτικών κτηνιατρείων - κλινικών το μόνο που θα προσθέσει είναι μπόλικο χρήμα στις τσέπες εργολάβων και όχι μόνο. Τίποτα άλλο.
Οι συντριπτικά περισσότεροι Δήμοι παραμένουν χωρίς κανένα προβλεπόμενο μέτρο για τις πράξεις και παραλείψεις τους εναντίον των ζώων, αν δε σ’ αυτήν την παράμετρο προστεθεί η έλλειψη προσωπικού, επιμορφωμένου, εξειδικευμένου, επιλεγμένου και οι πόροι ψίχουλα, που τους χορηγεί το κράτος, έχουμε την εικόνα ενός κάθετα αντιευρωπαϊκού κράτους, αφιλόζωου, ανίκανου να αλλάξει τις τραγικές συνθήκες διαβίωσης των ζώων, ένα κράτος που συνειδητά χρησιμοποιεί τους χιλιάδες εθελοντές, που προσπαθούν να βοηθήσουν τα ζώα, αντί να ενεργεί το ίδιο.
Ένα κράτος που αντί να λάβει ουσιαστικά μέτρα για την επιμόρφωση των ελεγκτικών μηχανισμών και των εφαρμοστικών αρχών, αναθέτει σε φίλιες, το λιγότερο, ΜΚΟ και σε αναρμόδιους "καθηγητές" την υποχρέωσή του αυτή. Έχουμε ένα νόμο που μας έχει γυρίσει πίσω στην εποχή της αρκούδας στον δρόμο, ένα νόμο που βάλλει εναντίον βασικών δικαιωμάτων των ζώων σε πλείστες όσες διατάξεις του.
Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Νέμεσις και τα στελέχη της από τη πρώτη στιγμή που βγήκε στον "αέρα" της διαβούλευσης το νομοσχέδιο, το οποίο ήταν εντελώς αλλαγμένο από εκείνο που αρχικά συζητιόταν στο υπουργείο, σε κάθε τόνο φώναζε και φωνάζει, ότι το νομοσχέδιο ήταν και είναι ΑΝΤΙΦΙΛΟΖΩΙΚΟ και ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ, για να δεχτεί ύβρεις, χλευασμούς, αποκλεισμούς, επειδή έλεγε την αλήθεια.
Με ορισμένες από τις εκτιμήσεις της απόφασης της ΔΕ του Πανελληνίου Κτηνιατρικού Συλλόγου διαφωνούμε κάθετα για λόγους, που πολλές φορές έχουμε αναφέρει. Εν κατακλείδι ο 4830/21 ΑΠΕΤΥΧΕ και απαιτείται ολική αναθεώρηση του.
Απαιτείται ταυτόχρονα η λήψη μέτρων για την ΕΦΑΡΜΟΓΗ του αναθεωρημένου νόμου και φυσικά κυρίως και πάνω από όλα απαιτείται ΑΛΛΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ και θεώρηση στα σχολεία, στο μείζον θέμα Περιβάλλον και Ζώα .
Χωρίς τέτοιες ριζικές και δομικές αλλαγές και πολιτική βούληση, θα είμαστε εσαεί 800 χρόνια πίσω, από άλλες χώρες και φυσικά από έννοιες και αξίες που φανερώνουν πολιτισμό. Και ο σεβασμός στο Περιβάλλον και τα Ζώα είναι πολιτισμός και αδήριτη ανάγκη να υπάρξει.
Και ρωτάμε τους Niki Kerameus, Thodoris Livanios, Ειδική Γραμματεία για την Προστασία των Ζώων Συντροφιάς: Τι θα γίνουν τα 4.000.000 αδέσποτα;
Ρωτάμε τον Πρωθυπουργό Kyriakos Mitsotakis: Τι θα γίνουν τα 4.000.000 αδέσποτα;
Ρωτάμε τον ΠΚΣ και τη Πρόεδρό του Athina Trachili: Ποια είναι η πρόταση σας για τα ζώα συντροφιάς, άστεγα και μη;
Εδώ η ανακοίνωση των κτηνιάτρων.
https://www.hva.gr/el/article.php?id=2305».
Η ανακοίνωση του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου
Στις 10 Ιανουαρίου η ομόφωνη απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου επισήμανε τα εξής:
«Οι κτηνίατροι, ελεύθεροι επαγγελματίες και δημόσιοι υπάλληλοι, καλούμαστε σε καθημερινή βάση να διασφαλίζουμε την υγεία και την ευζωία των ζώων και να προασπίζουμε τη δημόσια υγεία. Τη διεκπεραίωση της κοινωνικής μας αποστολής καλούμαστε πλέον να την υλοποιήσουμε, εφαρμόζοντας έναν νέο νόμο με πλήθος αντιεπιστημονικών άρθρων και «ανεφάρμοστων» εφαρμοστικών διατάξεων, που μόνο αναστάτωση έχουν φέρει στον κτηνιατρικό κόσμο. Έναν νέο, «ανόητο» νόμο, ο οποίος συντάχθηκε από τους πλέον αναρμόδιους τεχνοκράτες (στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών), άσχετους με την κτηνιατρική επιστήμη, οι οποίοι αγνόησαν τις περισσότερες προτάσεις του Πανελληνίου Κτηνιατρικού Συλλόγου, τόσο στον προσχηματικό, δημόσιο διάλογο όσο και στις κατ’ ιδίαν συναντήσεις που επιδιώχθηκαν με τα στελέχη του Υπουργείου Εσωτερικών.
Η κυβέρνηση, αγνοώντας την αντίθεση των κτηνιάτρων στον ν.4830/2021 επιχειρεί να προχωρήσει στην πλήρη εφαρμογή του και να περιορίσει τον όποιο διάλογο μαζί μας σε ζητήματα αποκλειστικά τεχνικού χαρακτήρα.
Ο νόμος αυτός, όμως, κινείται συνολικά σε λάθος κατεύθυνση:
Οι κτηνίατροι διεκδικούμε διαχρονικά την ίδρυση, στελέχωση και χρηματοδότηση δημοτικών κτηνιατρείων και καταφυγίων που είναι και το μόνο αποτελεσματικό μέτρο για την συστηματική φροντίδα των αδέσποτων ζώων. Οι αρμοδιότητες για τη Δημόσια Υγεία και τις ζωοανθρωπονόσους να βρίσκονται εκεί που ανήκουν, σε καλά στελεχωμένες δημόσιες και όχι σε κατακερματισμένες, κτηνιατρικές υπηρεσίες, σε επιτροπές δήμων, Μ.Κ.Ο. και στην ατομική ευθύνη του εκάστοτε συμβεβλημένου κτηνιάτρου.
Καμία επιβολή προστίμων σε κτηνιάτρους στην άσκηση του επαγγέλματός τους κατά την εξέταση, εμβολιασμό και περίθαλψη μη σημασμένων ζώων. Η ευθύνη της μη σήμανσης βαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του ζώου.
Να μην ισχύσει το ηλεκτρονικό βιβλιάριο. Να ισχύει μόνο η ηλεκτρονική καταγραφή των ζώων και των νοσημάτων υποχρεωτικής δήλωσης (καταγραφή θετικού τεστ λεϊσμανίασης, καταγραφή εμβολίου λύσσας, αποπαρασιτώσεων, ζωοανθρωπονόσων).
Να διατηρηθεί έγγραφο βιβλιάριο με έκδοση αριθμημένων βιβλιαρίων από τον ΠΚΣ που θα διατίθενται αποκλειστικά σε κτηνιάτρους.
Να αποσυρθεί άμεσα το μέτρο της αποστολής και τήρησης γενετικού υλικού και οποιουδήποτε άλλου φοροεισπρακτικού μέτρου.
Να αναιρεθεί η υποχρεωτικότητα της στείρωσης για όλα τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς.
Πρόσβαση στο ΕΜΖΣ να έχουν αποκλειστικά οι κτηνίατροι που ασκούν νόμιμα το επάγγελμα στη χώρα και οι δημόσιες αρχές.
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΑΣΗ :
Προτρέπουμε τα μέλη μας να αντιδράσουν και να αντισταθούν στον εμπαιγμό των κτηνιάτρων και των ιδιοκτητών ζώων συντροφιάς, συνεχίζοντας να ασκούν το επάγγελμα με μόνο κριτήριο την επιστημονική τους κρίση για τη διασφάλιση της υγείας και της ευζωίας των ασθενών τους, απέχοντας από την υλοποίηση όλων των αντιεπιστημονικών διατάξεων του νόμου.
Όσον αφορά στις στειρώσεις των ζώων συντροφιάς, προτρέπουμε τα μέλη μας να πράττουν κατά περίπτωση και σύμφωνα με την επιστημονική τους κρίση και να απέχουν από τη λήψη και αποστολή δειγμάτων DNA, μέχρις ότου το αρμόδιο Υπουργείο αποφασίσει να συζητήσει με τον καθ ύλην αρμόδιο επιστημονικό φορέα, τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο, τα συνολικά ζητήματα και προβλήματα που προκύπτουν με την εφαρμογή του νέου νόμου. Μέχρι τότε να συμπληρώνονται στο Ε.Μ.Ζ.Σ αποκλειστικά η ηλεκτρονική ταυτοποίηση και τα νοσήματα υποχρεωτικής δήλωσης(καταγραφή θετικού τεστ λεϊσμανίασης, καταγραφή εμβολίου λύσσας, αποπαρασιτώσεων, ζωοανθρωπονόσων) .
Καλούμε σε πανελλαδική απεργία των κτηνιάτρων την Τετάρτη 17/1/24.
Εκδίδουμε Δελτίο Τύπου με τις θέσεις μας και προγραμματίζουμε Συνέντευξη Τύπου στις 24/01/24.
Συγκαλούμε σε Γενική Συνέλευση τα μέλη του Π.Κ.Σ. στις 4/2/24 στην Αθήνα για να αποφασίσουμε τις επόμενες ενέργειές μας.
Προτρέπουμε όλα τα τοπικά παραρτήματα του Π.Κ.Σ. να οργανώσουν σχετικές θεματικές εκδηλώσεις.».
Διαβάστε επίσης:
Ο πρωθυπουργός Κ. Μητσοτάκης και το επετειακό του ενδιαφέρον για τ’ αδέσποτα
ΝΕΜΕΣΙΣ: «Τα 5 μεγάλα φάουλ του Υπουργείου Περιβάλλοντος και του υφυπουργού Γιώργου Αμυρά»
Π.Φ.Ο.: Το νομοσχέδιο δεν επιδέχεται διόρθωση και πρέπει να αποσυρθεί
Τι πρέπει να αλλάξει στο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς - Ποιες οι προτάσεις Π.Φ.Π.Ο. & Ζ.Ο.Σ.Α.Σ.
«Ιππόθεσις»: Τι πρέπει να περιλαμβάνει το νομοσχέδιο για την προστασία και των ιπποειδών
Π.Φ.Π.Ο.: Ποιες αλλαγές για το καλό των ζώων πρέπει άμεσα να γίνουν στο νομοσχέδιο
Π.Φ.Π.Ο.: Πολλά πρέπει να αλλάξουν στο υπό διαβούλευση νομοσχέδιο
Τα υπέρ και τα κατά του νομοσχεδίου για τα ζώα συντροφιάς που τέθηκε σε διαβούλευση
Με εκπροσώπους φιλοζωικών φορέων συναντήθηκε ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Θανάτωση αδέσποτων που δεν υιοθετούνται ζητάει εμμέσως & ο βουλευτής της Ν.Δ. Λ. Αυγενάκης;
Λευτέρης Αυγενάκης στο www.zoosos.gr: «Είμαι ενάντια στην ευθανασία αδέσποτων ζώων»
Υπέρ του ακρωτηριασμού των σκυλιών ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος!
Π.Φ.Π.Ο.: Κυκλώματα εμπόρων, κυνηγών και κτηνιάτρων θέλουν τον ακρωτηριασμό των σκυλιών
Βουλευτής Ν.Δ. Κ. Κόλλιας: Είμαι υπέρ του ακρωτηριασμού των κυνηγόσκυλων!
Υποφέρουν τα σκυλιά κατά τον ακρωτηριασμό αυτιών και ουράς
Διαμαρτυρηθείτε για τον βουλευτή της Ν.Δ. Κώστα Κόλλια που θέλει τον ακρωτηριασμό των σκυλιών
Η επετειακή φιλοζωική ευαισθησία της βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Έλενας Ράπτη
«Μαύρο» και στη Ρόδη Κράτσα που θέλει αιματοβαμμένη ανάπτυξη εις βάρος των ζώων (βίντεο)
Δε συγκινείται από τον βασανισμό των γουνοφόρων ζώων ο βουλευτής Γ. Κασαπίδης
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr