Έξω από κατάστημα πώλησης ειδών για κατοικίδια ζώα επί της οδού Γρηγόριου Ξενόπουλου στο Νέο Ψυχικό Αττικής μια γυναίκα σήμερα λίγο μετά τις 17:00 εγκατέλειψε μια γάτα.
Οι κάμερες ασφαλείας της επιχείρησης κατέγραψαν καρέ – καρέ την εγκατάλειψη του ζώου, μια πράξη που διώκεται ποινικά σε βαθμό πλημμελήματος αν το ζώο είναι ενήλικο και κακουργήματος αν είναι νεογέννητο. Δυστυχώς η συγκεκριμένη γάτα δεν εντοπίστηκε.
Η γάτα δεν βρέθηκε!
Η Μαρίνα Λυμπεροπούλου με ανάρτηση της στο facebook σχετικά με την εγκατάλειψη της ψιψίνας επισημαίνει τα εξής: «Άλλη μία "κυρία" που άφησε γατί έξω από το μαγαζί μας. Η υπόθεση της θα ακολουθήσει αυτην της άλλης φοβερής φιλόζωης "κυρίας" με τα νεογέννητα του Αυγούστου, η οποία να σημειώσω ότι έχει καταλάβει ότι την έχω βρει, διαβάζει κιόλας αυτά που γράφω. Συνεχίστε έτσι και θα πληρώνετε όλες πρόστιμα. Στις φωτογραφίες θα την δείτε που βγάζει τη γάτα από την τσάντα της και την αφήνει.».
Σύμφωνα με την κα Λυμπεροπούλου στις 10 Αυγούστου απέναντι από το μαγαζί τους κάποιος εγκατέλειψε μέσα σ’ ένα κουτί παπουτσιών έξι νεογέννητα γατάκια, που ήταν μόλις τριών ημερών…
Άλλωστε η εγκατάλειψη οικόσιτων γατιών και σκυλιών είναι η συνηθέστερη αιτία αύξησης του πληθυσμού των αδέσποτων παντού στην Ελλάδα.
Ο Σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Βόλου» με σημερινή του ανακοίνωση φέρνει στη δημοσιότητα τα όσα πέρασε ο Σωτήρης, ο αδέσποτος και άρρωστος σκύλος που σήμερα βρέθηκε εξαθλιωμένος στο Αλιβέρι Μαγνησίας. «Σήμερα μας ενημέρωσαν για ένα σκυλάκι που αιμορραγεί και σέρνεται στο Αλιβέρι, όταν πήγαμε και τo αντικρίσαμε, δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε να κλαίμε!
Ο Χρήστος Μαρτάκης επικοινώνησε με το www.zoosos.gr για να καταγγείλει ότι οδηγός του Κ.Τ.Ε.Λ. Αχαϊας με αριθμό κυκλοφορίας ΙΕΥ 2599 τον εξανάγκασε να βάλει τη…
Από μπαμπέζια και ψώρα πάσχει το θηλυκό σκυλί που εντοπίστηκε σε άθλια κατάσταση στον Κουρλαμπά Πάτρας. Φιλόζωοι κατάφεραν να πιάσουν την πολύ ταλαιπωρημένη σκυλίτσα χθες…