Είναι ντροπή ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος σε διαφημιστικό βίντεο για το δίκτυο των εθελοντών κτηνιάτρων του να χαρακτηρίζει ουσιαστικά τ’ αδέσποτα επικίνδυνα για τη Δημόσια Υγεία.
Στο συγκεκριμένο σποτ ακούμε και βλέπουμε τον γνωστό ηθοποιό Αιμίλιο Χειλάκη να περιγράφει την σκυλίσια ζωή, που φυσικά και δεν είναι όνειρο, να μιλάει - και σωστά - για την αδιαφορία αυτών που εγκαταλείπουν ζώα τους και ουσιαστικά ευθύνονται για την αύξηση του πληθυσμού των αδέσποτων με τα εξής λόγια: «χωρίς να το θέλουν γίνονται φορείς ασθενειών που μπορούν να μεταδοθούν και στον άνθρωπο γι’ αυτό ακριβώς ο πληθυσμιακός έλεγχος των αδέσποτων δεν προστατεύει μόνο τα ίδια αλλά και τη Δημόσια Υγεία» ενώ στο τέλος τον ακούμε να λέει ότι τα φιλοζωικά αισθήματα σημαίνουν και ενδιαφέρον για τη Δημόσια Υγεία.
Δεν κινδυνεύουμε από τα αδέσποτα!
Η ανάγκη διαχείρισης του πληθυσμού των αδέσποτων μέσω της στείρωσης, εμβολιασμών και των υιοθεσιών είναι οι μόνοι ενδεδειγμένοι και νόμιμοι τρόποι για να σωθούν αυτά τα πλάσματα και να μην υποφέρουν τα ίδια από τις συνεχείς γέννες και τις ασθένειες. Εντούτοις σε αυτό το βίντεο ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος για να «διαφημίσει» τις υπηρεσίες του δίνει στο κοινό - που δεν έχει εξειδικευμένες γνώσεις - λανθασμένες πληροφορίες που τελικά στοχοποιούν τα ίδια τα ζώα.
Οι αρρώστιες των σκυλιών και των γατιών πέραν πολύ ελαχίστων εξαιρέσεων (όπως π.χ. είναι η λύσσα) ΔΕΝ μεταδίδονται στον άνθρωπο. Άλλωστε τσιμπούρια και ψύλλους μπορείτε κολλήσετε οπουδήποτε ειδικά αν κάνετε βόλτες στη φύση και όχι επειδή ντε και καλά στη γειτονιά σας ζουν αδέσποτα.
Αν τηρούνται απλοί κανόνες υγιεινής, αν απλώς πλένουμε τα χέρια μας, δεν έχουμε κανένα λόγο να φοβόμαστε τα αδέσποτα ζώα, καθώς δεν κολλάμε τίποτα απλώς χαϊδεύοντας τα ή αν μας ακουμπήσουν. Σκεφτείτε μόνο ότι από λεϊσμανίωση κάθε χρόνο νοσούν χιλιάδες αδέσποτα στην Ελλάδα και σε όλες τις μεσογειακές χώρες, εντούτοις ο αριθμός των ανθρώπων που αρρωσταίνουν επειδή τους τσιμπάει η συγκεκριμένη σκνίπα, η οποία μεταδίδει τον ιό, είναι ελάχιστοι...
Οι κάτοικοι αυτής της χώρας πεθαίνουν κυρίως από τα τροχαία, από καρδιαγγειακά νοσήματα, από τις μορφές καρκίνου, από εγκεφαλικό και άλλες εξαιρετικά συνηθισμένες ασθένειες. Δεν πεθαίνουν - πέραν πολύ ελάχιστων εξαιρέσεων - εξαιτίας της συμβίωσης ή της συνύπαρξης με ζώα.
Και αυτά το βίντεο του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου δεν τα λέει αν και θα έπρεπε. Η έλλειψη επιστημοσύνης από το συνδικαλιστικό φορέα των κτηνιάτρων είναι δυστυχώς γεγονός και μέσω αυτού του σποτ συντηρεί όλους τους μύθους που το φιλοζωικό κίνημα της χώρας παλεύει να αποκαλύψει ώστε να μην στοχοποιούνται τα ζώα, αφού οι ζωοανθρωπονόσοι είναι εξαιρετικά περιορισμένοι.
Το τρομολαγνικό βίντεο δεν είναι επιστημονική ενημέρωση!
Στην Ελλάδα οι φόλες δηλητηριάζουν χιλιάδες ζώα - κάθε είδους - κάθε χρονιά. Με αυτό το τρομολαγνικό βίντεο, που μόνο «ενημερωτικό» δεν είναι, οι κτηνίατροι «οπλίζουν» με «επιχειρήματα» τους δολοφόνους των αδέσποτων...
Ο Δήμαρχος Πεντέλης, Δημήτριος Στεργίου – Καψάλης, με ανακοίνωση του – όπως μας ενημέρωσε η ΖΩΟΦΙΛΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - κάνει εκτενή αναφορά στη συστηματική δηλητηρίαση αδέσποτων ζώων, που είχαν μάλιστα στειρωθεί από την δημοτική αρχή, καταδικάζει το γεγονός και τονίζει, ότι βρίσκεται σε ετοιμότητα για τον εντοπισμό των δραστών.
Με αφορμή το φρικτό έγκλημα σε βάρος ενός σκύλου από νεαρούς άνδρες κατά τη διάρκεια της θητείας τους η δημοσιογράφος του www.zoosos.gr Ελένη Ηλιοπούλου -…
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή πρότεινε σήμερα την απαγόρευση της «φρικτής» πρακτικής που συνίσταται στην αφαίρεση των πτερυγίων των καρχαριών πάνω σε αλιευτικά πλοία και στη συνέχεια τη ρίψη στη θάλασσα των ψαριών τα οποία εξακολουθούν να ζουν.
Το μέτρο αυτό αποσκοπεί στην προστασία των καρχαριών, των οποίων περίπου τριάντα είδη στον κόσμο απειλούνται με εξαφάνιση, κυρίως λόγω της μεγάλης ζήτησης των πτερυγίων τους, τα οποία χρησιμοποιούνται στις σούπες και θεωρούνται εξεζητημένη τροφή στην Κίνα και σε άλλες ασιατικές χώρες.