Τα αδέσποτα, που ζουν στις μεγάλες πόλεις, εξοικειώνονται σταδιακά θέλοντας και μη με τους θορύβους και τους κρότους. Έτσι καταφέρνουν να επιβιώσουν, αφού καταφέρνουν να κοιμηθούν και να ξαπλώσουν και στα πιο απίθανα σημεία, όπως για παράδειγμα στη μέση ενός μεγάλου πλήθους.
Απτή απόδειξη του πόσο εναρμονίζονται με αυτό το τελείως ακατάλληλο περιβάλλον είναι ο αδεσποτάκος, που βλέπετε στις φωτογραφίες, και στο βίντεο. Γειτονιά του είναι η πλατεία Συντάγματος. Πολύ συχνά θα τον δείτε να κοιμάται στο παρτέρι επί της πλατείας ή στο φανάρι το οποίο βρίσκεται στη διάβαση της Σταδίου στο σημείο που διασταυρώνεται με την Ερμού.
Στην αντιφασιστική – αντιρατσιστική διαδήλωση, που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο ενάντια στον εκφασισμό της κοινωνίας μας με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία του 27χρονου Σαχτζάτ Λουκμάν μετανάστη από το Πακιστάν, ο οποίος μαχαιρώθηκε από οπαδούς της Χρυσής Αυγής τα ξημερώματα της περασμένης Πέμπτης στα Πετράλωνα, συμμετείχε και αυτός.
Και μάλιστα απέδειξε, ότι είναι απόλυτα εξοικειωμένος με το πλήθος των ανθρώπων, που συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα μετά την πορεία για να διαμαρτυρηθούν και με μια συναυλία.
Ξάπλωσε ακριβώς κάτω από τα μεγάφωνα. Και γύρω του περνούσαν ξανά και ξανά εκατοντάδες άνθρωποι…
Το πρώτο τροχαίο ατύχημα με θύμα ζώο που ανήκει στην άγρια πανίδα συνέβη κιόλας τη Δευτέρα 2 Ιανουαρίου. Το τροχαίο έλαβε χώρα στην επαρχιακή οδό Γερανίων – Κοκκινογείων Ελασσόνας με θύμα ένα νεαρό θηλυκό λύκο βάρους 25 κιλών. Η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ έσπευσε στην περιοχή και διαπίστωσε σοβαρό τραυματισμό του λύκου και την ανεπανόρθωτη βλάβη στη σπονδυλική του στήλη.
Η «Δράση για την Άγρια Ζωή» ασχολείται με την περίθαλψη τραυματισμένων, άρρωστων ή εξαντλημένων άγριων ζώων, που βρίσκουν συμπολίτες μας, στη Βόρεια Ελλάδα. Τα ζώα, όταν κριθεί, ότι είναι έτοιμα να απελευθερωθούν, επανεντάσσονται στο φυσικό περιβάλλον, ενώ για όσα διαπιστωθεί, ότι απαιτείται μακροχρόνια θεραπεία, αποστέλλονται στο Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.) στην Αίγινα.
Της Γεωργία Ντάγκα* Εδώ και ώρα προσπαθώ να γράψω κάτι. Γράφω, σβήνω, ξαναγράφω. Σαν σήμερα, πέρυσι, ξέσπασε η μεγάλη φωτιά στο Μάτι. Την επόμενη μέρα…
1 Σχόλιο
Θάνος
Σε πολλά σκυλιά αρέσει να ζουν ανάμεσα σε ανθρώπους. Να τους βλέπουν να πηγαινοέρχονται. Δεν θέλουν να έχουν αφεντικό, τους αρέσει να ζουν ελεύθερα ανάμεσά μας.
Σε πολλά σκυλιά αρέσει να ζουν ανάμεσα σε ανθρώπους. Να τους βλέπουν να πηγαινοέρχονται. Δεν θέλουν να έχουν αφεντικό, τους αρέσει να ζουν ελεύθερα ανάμεσά μας.