Μετά από εκπαίδευση δύο ετών ο Μάικ είναι πλέον και επισήμως ο πρώτος εκπαιδευμένος στην Ελλάδα σκύλος, ο σκύλος - βοηθός «πολλαπλών υπηρεσιών» που εκπαιδεύτηκε και πιστοποιήθηκε για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του μικρού Γιώργου Μάνη. Η εκπαίδευση του Μάικ, που είναι Λάμπραντορ Ριτρίβερ, πραγματοποιήθηκε από την Έλενα Παλάγκα ιδρύτρια της Μ.Κ.Ο. «Nina Service Dog» η οποία έχει εκπαιδευτεί στις Η.Π.Α. και στον οργανισμό «4 Paws for Ability» και διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να εκπαιδεύει σκύλους που πρέπει να φέρουν σε πέρας τόσο σοβαρά περιστατικά και να βελτιώσουν την καθημερινότητα ασθενών.
Η κα Παλάγκα εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ο Μάικ παραδόθηκε στην οικογένεια του Γιώργου Μάνη, που ζει στην Καλαμπάκα, τον περασμένο Σεπτέμβριο και ότι ο μήνας της δοκιμαστικής συνύπαρξης παιδιού και ζώου ήταν εξαιρετικά επιτυχημένος. Το Λαμπραντόρ σταδιακά κερδίζει την εμπιστοσύνη του μικρού αγοριού που αρρώστησε σε ηλικία τριών ετών και είναι πια επτά χρόνων. Το παιδί μετά την αφαίρεση του καρκινικού όγκου από το κεφάλι του μέρα με τη μέρα με τον Μάικ και οι γονείς του καταφέρνει κυριολεκτικά να σταθεί και πάλι στα πόδια του.
Ο Μάικ βοηθάει τον Γιώργο να ξαναπερπατήσει.
Η κα Παλάγκα μας εξήγησε ότι «Τον Σεπτέμβριο του 2015 η Ασπασία Μπόγρη άνοιξε τον δρόμο για τους σκύλους βοηθούς στην Ελλάδα με το αίτημα της μητέρας της, Σπυριδούλας Φατούρου, για την απόκτηση σκύλου βοηθού. Ακολούθησε μια μεγάλη λίστα αιτημάτων για σκύλους βοηθούς. Σύντομα θα είμαστε στην ευχάριστη θέση να παραδώσουμε έναν ακόμη. Οι σκύλοι βοηθοί που για πολλές δεκαετίες βελτιώνουν την καθημερινότητα των παιδιών με αναπηρία στο εξωτερικό, είναι πλέον γεγονός και στην Ελλάδα. Ευχόμαστε στον Γιώργο και στον Μάικ, καλή τύχη και μια ζωή γεμάτη χαρά, αγάπη και αισιοδοξία».
Με χαρά πληροφορηθήκαμε σήμερα από τη διευθύντρια του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (Ε.Μ.Σ.Τ.) Άννα Καφέτση ότι μετά το δημοσίευμα του www.zoosos.gr απομακρύνθηκε από την έκθεση του Δημήτρη Αληθεινού το έργο που περιελάμβανε ένα ζωντανό πουλί (λευκό παραδεισάκι) μέσα σε κλουβί.
Στον Τύρναβο της Θεσσαλίας σήμερα το πρωί μια γυναίκα, η Ρίτσα Γιολδάση, εντόπισε τον σκύλο που βλέπετε να στέκεται μέσα στον χείμαρρο πάνω σε μια μικρή νησίδα από βράχια. Αμέσως κάλεσε την Πυροσβεστική και τελικά κλιμάκιο της 8ης Ειδικής Μονάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών (Ε.Μ.Α.Κ.) έφτασε επί τόπου.
Στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Συλλόγου Προστασίας Ιπποειδών μεταφέρθηκε από τη Νάξο στις 13 Οκτωβρίου το θηλυκό γαϊδούρι που βρέθηκε αρχές Σεπτεμβρίου στην περιοχή του Γλινάδου…