Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, η φιλοζωική οργάνωση ANIMAL ACTION (πρώην GAWF) λανσάρει στο διαδίκτυο τη νέα της ενημερωτική καμπάνια που φέρει τον δεικτικό και χαριτωμένο τίτλο «O Πηδηχτούλης».
Για πρώτη φορά στην ιστορία της η ANIMAL ACTION έχει στα χέρια της ένα δικό της διαφημιστικό μήνυμα προκειμένου να ενημερώσει το ελληνικό κοινό για μια από τις βασικότερες αρχές της υπεύθυνης ιδιοκτησίας ζώου – τη ΣΤΕΙΡΩΣΗ.
Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής: «Έχετε ποτέ αναρωτηθεί από πού προκύπτουν όλα τα αδέσποτα; Η εμπειρία της ANIMAL ACTION που δρα στην Ελλάδα από το 1959, επιβεβαιώνει ότι ένα μεγάλο ποσοστό προκύπτει από τα αστείρωτα, ιδιόκτητα ζώα. Η ιστορία είναι πάνω - κάτω γνωστή: η σκυλίτσα μένει έγκυος, γεννιούνται πανέμορφα, υγιέστατα κουταβάκια που όμως κανείς δεν επιθυμεί να τα υιοθετήσει.
Ο ιδιοκτήτης αδυνατώντας να τα συντηρήσει, τα εγκαταλείπει στο δρόμο στην τύχη τους…
Στόχος της Animal Action είναι να ενημερώσει τους ιδιοκτήτες κατοικίδιων ζώων ότι η στείρωση δεν είναι μόνο επιλογή αλλά και υποχρέωση!
Η νέα νομοθεσία (4039/2012 αρ.5 παρ. 1.ζ.) υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να μεριμνά για τη στείρωση του κατοικίδιου του.
Η στείρωση έχει μόνο πλεονεκτήματα για το ίδιο το ζώο. Συγκεκριμένα:
· προστατεύει από ασθένειες των γεννητικών οργάνων όπως πυομήτρα και καρκίνο, αυξάνοντας έτσι τη διάρκεια ζωής τους.
· επιφέρει ορμονική ισορροπία καθιστώντας το ζώο λιγότερο επιθετικό, μειώνοντας τις τάσεις φυγής και τους γάτο- ή σκυλοκαβγάδες.
· μειώνει το ανεπιθύμητο "καβαλίκευμα" κατά 70% που όλοι ξέρουμε ότι μπορεί να μας φέρει σε αμηχανία …
Τέλος, στειρώνοντας το ζώο μας συνεισφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο διότι αποφεύγονται έτσι ανεπιθύμητες γεννήσεις που προσθέτουν στον ήδη αυξημένο αδέσποτο πληθυσμό.
Η κινητή ομάδα κτηνιάτρων της Animal Action δρα «πυροσβεστικά» με μαζικά προγράμματα στειρώσεων αδέσποτων εκεί που σημειώνεται ραγδαία αύξηση του πληθυσμού τους κυρίως σε περιοχές εκτός Αθηνών.
Δεν θα βαρεθούμε να το λέμε και να το γράφουμε πως η στείρωση είναι η μόνη πολιτισμένη και επιστημονικά αποδεδειγμένη μέθοδος διαχείρισης του πληθυσμού των αδέσποτων.
Αρκεί κανείς να σκεφτεί ότι από ένα αστείρωτο, αδέσποτο ζώο μπορούν να προκύψουν πάνω από 5.000 νέα αδέσποτα σε 5 χρόνια!
"Ελπίζουμε το μήνυμα του νέου μας διαφημιστικού να έχει την επιθυμητή απήχηση και να οδηγήσει τους ιδιοκτήτες ζώων σε μια πιο υπεύθυνη στάση βοηθώντας το ίδιο τους το ζώο αλλά και το κοινωνικό σύνολο. Η Animal Action είναι εδώ για όλους όσους θέλουν να μας συμβουλευτούν και να μάθουν περισσότερα" εξηγεί η διευθύνουσα σύμβουλος της Animal Action, Αμαλία Σωτήρχου.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το διαφημιστικό σποτ είναι αποτέλεσμα εθελοντικής εργασίας της διαφημιστικής ομάδας της FRANK και της εταιρείας παραγωγής IMAGINA.
Τέλος, το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων επιδοκιμάζει το διαφημιστικό καθώς είναι ευθυγραμμισμένο με την νέα νομοθεσία.
Η προστασία των ζώων είναι πολιτισμός. Η Παγκόσμια Ημέρα Ζώων που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 4 Οκτωβρίου, έρχεται να μας υπενθυμίσει ότι ο σεβασμός προς άλλες μορφές ζωής είναι συχνά δείκτης σεβασμού στις ανθρώπινες αξίες.
Το εν λόγω τηλεοπτικό σποτ υποβλήθηκε για έγκριση από το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης προκειμένου να προβληθεί ως κοινωνικό μήνυμα. Δυστυχώς, κατόπιν ακροαματικής διαδικασίας, απορρίφθηκε. Το αφήνουμε στη δική σας κρίση.».
Ημερίδα για την ομαλή συμβίωση μελισσοκόμων και κτηνοτρόφων με την άγρια ζωή θα πραγματοποιηθεί στις 31 Ιουλίου στις 18:00 στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Τρικκαίων. Το θέμα της: «Διαχειριστικές κατευθύνσεις για την ομαλή συμβίωση μελισσοκόμων και κτηνοτρόφων με την άγρια ζωή για την εξάλειψη της χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων» εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος LIFE+ Βιοποικιλότητα «Καινοτόμες Δράσεις για την Αντιμετώπιση της Παράνομης Χρήσης Δηλητηριασμένων Δολωμάτων σε Μεσογειακές Πιλοτικές Περιοχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης» [LIFE09 NAT/ES/000533] και υλοποιείται τα τελευταία δύο χρόνια στην περιοχή Αντιχάσια Όρη - Μετέωρα - Κόζιακας των Τρικάλων.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Πολλοί ήταν εκείνοι που χθες το απόγευμα συγκεντρώθηκαν στον προαύλιο χώρο του Ζάππειου Μεγάρου στο κέντρο της Αθήνας ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του…
Ο σκύλος, που βλέπετε, βρέθηκε χθες στους αμμόλοφους της Καβάλας σε αυτήν την άθλια κατάσταση. Ο κτηνίατρος, που τον εξέτασε, διέγνωσε πως πάσχει από λεϊσμανίωση και ξεκίνησε αμέσως θεραπεία. Το Φιλοζωικό Σωματείο Καβάλας «Αίσωπος» - που διαχειρίζεται καθημερινά πολλά περιστατικά άρρωστων, εγκαταλελειμμένων και κακοποιημένων ζώων με τις λιγοστές δυνάμεις τις οποίες έχει - κάνει έκκληση για βοήθεια.