Δεκάδες φωτογραφίες όπως αυτή, που βλέπετε, έχουν τραβήξει οι φιλόζωοι της Λέσβου. Αυτά τα πειστήρια από τα μαρτύρια, που υφίστανται τα «βαρελόσκυλα» στο δικό τους νησί, τα εξέθεσαν το περασμένο Σαββατοκύριακο στο φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου.
Εξέθεσαν 12 από τα χαρακτηριστικότερα στιγμιότυπα, για να ευαισθητοποιήσουν εκείνους, οι οποίοι κάνουν, ότι δεν βλέπουν ένα διαρκές έγκλημα, που συναντάμε παντού στην Ελλάδα. Πραγματικά παντού, όπου υπάρχουν ζώα και κυρίως σκυλιά. Δείτε εδώ το εξαιρετικό βίντεο, που δημιούργησαν μέλη της πρωτοβουλίας πολιτών «Δικαιοσύνη για τη Λίζα! Όχι στην κακοποίηση ζώων στη Λέσβο».
Στο βίντεο, το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ, υπάρχουν και οι 191 φωτογραφίες, τις οποίες τράβηξαν οι φιλόζωοι της Λέσβου, μέλη της πρωτοβουλίας πολιτών «Δικαιοσύνη για τη Λίζα! Όχι στην κακοποίηση ζώων στη Λέσβο», οι εθελοντές του Συλλόγου Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η Κιβωτός», μέλη του Canilos Animal Foundation, για να αποδείξουν το μέγεθος του εγκλήματος.
Δε χρειάζεται, να είσαι ούτε μορφωμένος, ούτε έξυπνος για να καταλάβεις, ότι αυτά τα ζώα έτσι μόνο υποφέρουν. Χρειάζεται απλά να είσαι άνθρωπος! Αν αδυνατείς, να το αντιληφθείς, πρέπει ο αρμόδιος φορέας (Αστυνομία, Δήμος) ή να σε συνετίσει προκειμένου, να υπακούσεις τον νόμο, είτε να σε τιμωρήσει, επειδή δε συμμορφώνεσαι και δεν αντιλαμβάνεσαι, ότι τα ζώα έχουν δικαιώματα, γιατί είναι συναισθανόμενα πλάσματα και όχι αντικείμενα.
Την έκθεση επισκέφθηκαν περίπου 50 κάτοικοι του νησιού. Πρόκειται για έναν εξαιρετικά μικρό αριθμό, όμως από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε!
Από το μπαλκόνι ενός διαμερίσματος επί της οδού Λιοσίων 96 στο κέντρο της Αθήνας απομακρύνθηκε με τη συνδρομή του Δήμου Αθηναίων στις 17 Νοεμβρίου 2014 η σκυλίτσα που βλέπετε στις φωτογραφίες μετά από εντολή της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών.
Τη διοργάνωση για την αναβίωση του εθίμου της κουλούρας στο Επιτάλιο της Ηλείας στιγμάτισε χθες ο θάνατος ενός αλόγου. Σύμφωνα με το www.patrisnews.com ένα από τα πανέμορφα ζώα, που συμμετείχαν στην κούρσα, λίγο μετά τον τερματισμό του έπεσε στο έδαφος και λίγη ώρα αργότερα τελικά εξέπνευσε μάλλον από καρδιακή προσβολή.
Στον θάνατο ενός ακόμα δελφινιού στις παράνομες εγκαταστάσεις του δελφινάριου του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου στα Σπάτα αναφέρεται και η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.)…
6 Σχόλια
Fani Moutzouri
Να θυμήσω ότι στην συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, μέλη του συλλόγου "Κιβωτός" που ζητούσαν επιβολή του νόμου για την κακαποιήση ζώων - με αφορμή στο περιστατικό στο Μανδαμάδο, ο κος. Παρασκευαίδης τους κατηγόρησε ότι "εκείνοι φταίνε" έμμεσα για το συμβάν. Όλα αυτά ανάμεσα σε φωνές κ απαξίωση από τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. Μυτιλήνης.
Αυτοί είναι οι δημοτικοί άρχοντες που μας αξίζουν??
Να θυμήσω ότι στην συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, μέλη του συλλόγου "Κιβωτός" που ζητούσαν επιβολή του νόμου για την κακαποιήση ζώων - με αφορμή στο περιστατικό στο Μανδαμάδο, ο κος. Παρασκευαίδης τους κατηγόρησε ότι "εκείνοι φταίνε" έμμεσα για το συμβάν. Όλα αυτά ανάμεσα σε φωνές κ απαξίωση από τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. Μυτιλήνης.
Αυτοί είναι οι δημοτικοί άρχοντες που μας αξίζουν??
αντι να το σωσετε, καθεστε και το φωτογραφιζετε...
Φυσικά και έσωσαν το ζώο και υπάρχει και σειρά φωτογραφιών που το αποδεικνύει...
ΕΛΕΟΣ πια...ΤΙ ΑΙΣΧΟΣ επικρατει σε αυτο τον τοπο???
ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ??
ΑΜΑΝ!!!
To έσωσε κανείς το άμοιρο;
Has the dog been rescued?