Η Μαρία Καδρούδη τον ονόμασε Σαρβάιβορ καθώς επέζησε παρά τα μαρτύρια που πέρασε. Είναι ο σκύλος που στις 10 Απριλίου 2017 βρέθηκε ετοιμοθάνατος στην παραλία του Προφήτη Ηλία Ροδόπης. Τον εντόπισαν ψαράδες να κείτεται αβοήθητος σχεδόν λιπόθυμος στην ακτή και ενημέρωσαν την κα Καδρούδη, που προσφέρθηκε να μεταφέρει το ζώο στο κτηνιατρείο του Θάνου Καραγιώργη στην Κομοτηνή, όπως εξήγησε η ίδια μιλώντας στο www.zoosos.gr.
Στο βίντεο βλέπετε σε τι κατάσταση βρέθηκε το ζώο και πως είναι τώρα πια...
Το ζώο είχε εξαιρετικά πρησμένη κοιλιά, ξερνούσε θαλασσινό νερό, κοιμόταν για ώρες από την εξάντληση και ταυτόχρονα έπινε και γλυκό νερό για να ξεδιψάσει. Το πόσες ώρες πάλευε με τα κύματα είναι άγνωστο. Είναι όμως απολύτως βέβαιο ότι έχασε την όραση του από κάποιο δυνατό χτύπημα στο κεφάλι, ενώ σκάγια εντόπισε κτηνίατρος που το εξέτασε στο κάτω μέρος του σώματος του κοντά στο πέος του και αυτό φυσικά αποδεικνύει ότι είχε πυροβοληθεί πριν κάποιος τον πετάξει στην θάλασσα ή πέσει μόνος τους από την απώλεια όρασης…
Οι αιματολογικές εξετάσεις, που του έγιναν την επόμενη μέρα της διάσωσης του, έδειξαν ότι το σκυλί πάσχει από ερλιχίωση, σκουλήκι της καρδιάς γι’ αυτό και ξεκίνησε αμέσως αγωγή. Ο επιζήσαντας Σαρβάιβορ είναι ένα υπέροχο πλάσμα που τα πάει πολύ καλά με σκύλους και γάτες αλλά φοβάται – προφανώς γιατί έχει κακοποιηθεί από αρσενικό άνθρωπο – τους άνδρες.
Γι’ αυτό και η κα Καδρούδη – η οποία φρόντισε όλο αυτό το χρονικό διάστημα για την θεραπεία, την φιλοξενία και την φροντίδα αυτού του ζώου που κινείται λες και βλέπει –αναζητάει μια γυναίκα. Εκείνη που θα θελήσει να ανοίξει γι’ αυτό τον σκύλο το σπίτι της και να τον κάνει να νιώσει ασφαλής για πάντα.
Ο Σαρβάιβορ είναι πια τσιπαρισμένος, αποπαρασιτωμένος, υγιής και θα δοθεί με συμβόλαιο υιοθεσίας ενώ θα γίνει και η στείρωση του. Αν ανοίξετε το σπιτικό σας γι’ αυτό το πλάσμα, που βασανίστηκε τόσο από κάποιον ο οποίος θέλει να λέγεται άνθρωπος, καλέστε την Μαρία Καδρούδη στο τηλέφωνο: 6979143290.
Στον Κτηνιατρικό Σταθμό του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ στη Φλώρινα βρίσκεται πια ο μικρούλης αρκούδος, που εντοπίστηκε να περιφέρεται μονάχος του και εξαντλημένος στις 19 Μαΐου 2012 περιοχή της Κρανιάς Γρεβενών. Για περίπου 36 ώρες οι επιστήμονες περίμεναν την μαμά του αρκούδου να εμφανιστεί και όταν αυτό δεν κατέστη δυνατό, πήραν το μικρό μαζί τους, για να το αναθρέψουν εκείνοι, ώστε να μην πεθάνει αβοήθητο στο δάσος.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Ολοένα και καλύτερα είναι τα δύο μικρόσωμα σκυλάκια τα οποία εντοπίστηκαν να ζουν σ’ ένα κατεστραμμένο από πυρκαγιά σπίτι στην οδό Παλαιών…
Έκκληση για τη σωτηρία μιας γάτας που την εντόπισε να περιφέρεται στην Παροικιά της Πάρου έχοντας στο στόμα της ένα αγκίστρι έκανε ο Τάσος Αναστασίου και χάρη στο ενδιαφέρον των εθελοντών του Συλλόγου Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.) ο αρσενικός γάτος πιάστηκε και μεταφέρθηκε στις 15 Ιανουαρίου στο κτηνιατρείο της Ελένης Ρουσοχατζάκη.