Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Τα ζώα φοβούνται τους κρότους όπως ακριβώς τα παιδιά! Αμέσως μετά την Ανάσταση οι φιλοζωικοί σύλλογοι, οι εθελοντικές ομάδες φιλόζωων, οι ιστοσελίδες που δημοσιεύουν θέματα…
Αυτά είναι τα 5 κουταβάκια της Λίζας. Της σκυλίτσας του ψυγείου στα Τσουκαλιά της Πάρου. Η Ράγια, ο Ντάνυ, ο Μπέρυ, η Λίλα, και ο Μπένυ. Τρία αγοράκια και δύο κοριτσάκια 25 ημερών. Άνοιξαν για τα καλά πια τα μάτια τους και κάνουν τα πρώτα τους βήματα πάντα κοντά στη μαμά τους και γύρω από το ψυγείο, που έχουν για σπίτι.
Η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης μας ενημέρωσε γι’ αυτό που συνέβη χθες το βράδυ στη διασταύρωση της Λ. Βουλιαγμένης με την οδό Δωδεκανήσου. Οι εθελόντριες του συλλόγου έλαβαν λίγο μετά τις 21:00 μια κλήση για έναν χτυπημένο - προφανώς από όχημα - σκύλο. Όταν οι γυναίκες έφτασαν στο σημείο είδαν μία ημίαιμη λυκοσκυλίτσα να κείτεται νεκρή στην άκρη του δρόμου και ο φίλος της να θρηνεί και να κάνει ό,τι μπορεί για να τη «γυρίσει» πίσω.