Την κακοποίηση παράλυτων σκυλιών που ζουν σε απαράδεκτες συνθήκες στις εγκαταστάσεις του καταφυγίου «Ζεστή Αγκαλιά» στo Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης καταγγέλλει σήμερα αρχικά μέσω facebook ο σύλλογος «Αδεσποτούλια Ξάνθης» ο οποίος κάνει λόγο για χρόνια κακοποίηση των ζώων εκεί και μάλιστα δίνει στη δημοσιότητα και βίντεο τα οποία δείχνουν ένα σκυλί να τρώει το κομμάτι του πτώματος άλλου ζώου και παράλυτα σκυλιά να ζουν πάνω στα κόπρανα τους.
Στον χώρο του καταφυγίου ζουν περίπου 200 σκυλιά και αναμένουμε το αν οι αρμόδιες αρχές θα προχωρήσουν στον σχετικό έλεγχο.
Στην ανάρτηση του στο facebook ο σύλλογος στις 5 Σεπτεμβρίου επισημαίνει τα εξής δηλώνοντας παράλληλα την πρόθεση του να καταγγείλει στην Εισαγγελία τα στοιχεία που έχει στα χέρια του: «Να επέμβει άμεσα εισαγγελέας και κτηνιατρική υπηρεσία!!
Τίποτα δεν είναι όπως τα παρουσιάζει, σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, και θέλει να σας τα δείχνει.
Τα βίντεο, οι σκηνές που ακολουθούν προέρχονται από το καταφύγιο του John Lazar, Ζεστή Αγκαλιά. Οι πραγματικές συνθήκες που ζούνε τα ζώα σε αυτό το καταφύγιο. Γεμάτο Ανάπηρα σκυλιά, ανήμπορα, να τρώνε τα πτώματα άλλων ζώων. Φρίκη, περιττώματα και βρωμιά. Μαζεύει ανάπηρα από όλη την Ελλάδα. Τα ανάπηρα ζώα έχουν μεγάλες και αρκετές ανάγκες. Ψυχές απροστάτευτες.
Είναι γνωστό θέμα η κακοποίηση εκεί μέσα χρόνια τώρα αλλά καμία καταγγελία δεν έχει γίνει επίσημη.
Θα γίνει πλέον από εμάς. .
Από την μία καταλαβαίνουμε γιατί και εμάς μας απειλούν κάθε μέρα, από την άλλη δεν μπορούμε να κοιμηθούμε με αυτές τις εικόνες. Δεν μπορούμε να κλείσουμε τα αυτιά και το στόματα μας. Δεν θα ανεχθουμε τέτοιες βασανιστικες εικόνες ακόμα και αν δεν είμαστε εκεί να τα δούμε με τα μάτια μας. Τα βίντεο τα δείχνουν όλα.
Η κυρία που τα έστειλε θέλει να παραμείνει ανώνυμη όπως και όλες αυτές που ξέρουν γιατί φοβούνται.
2022, φόβος να καταγγείλεις το νόμιμο, το σωστό. Τι ? ποιόν? γιατί ? για να κυκλοφορουν όλοι αυτοί οι άρρωστοι φιλόζωοι ελεύθεροι? να αμαυρώνουν το δικό μας έργο που χρόνια προσπαθούμε να χτίσουμε.».
Στο Αστυνομικό Τμήμα Μοιρών Ηρακλείου Κρήτης, στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Κρήτης και στον Δήμο Φαιστού απευθύνθηκε χθες η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) για να τους ενημερώσει για ένα ακόμα ένα έγκλημα, που διαπράττεται διαρκώς εις βάρος ιδιόκτητων σκυλιών στην περιοχή Πετροκεφάλι Ηρακλείου. Τα στοιχεία και οι φωτογραφίες, που έφθασαν στα χέρια των φιλόζωων εθελοντών, τα λένε όλα και θα αποτελέσουν ακόμα μία αφορμή δυσφήμησης του νησιού! Φυσικά όχι άδικα.
Ακόμα ένα σκυλί εντοπίστηκε σήμερα νεκρό, και όπως όλα δείχνουν είναι πυροβολημένο προφανώς από κάποιον κυνηγό στην περιοχή της Βλαχέρνας στην Άρτα. Η γυναίκα…
Ο αδίστακτος δολοφόνος των ζώων που συστηματικά και επί χρόνια εκτελεί σκυλιά πυροβολώντας τα εξ επαφής στο κεφάλι με αεροβόλο συνεχίζει το εγκληματικό του έργο.…