Η παγίδευση άγριων πουλιών με άρες, δίχτυα και ξόβεργες δυστυχώς στα περισσότερα νησιά των Κυκλάδων αντιμετωπίζεται ως μια διασκεδαστική δραστηριότητα και οι φιλοζωικοί φορείς συχνά έρχονται αντιμέτωποι με τους λεγόμενους πουλοπιάστες και τέτοια περιστατικά με παγιδευμένα ωδικά πουλιά ή και πτηνά τα οποία αιχμαλωτίζονται για να γίνουν μεζές.
O Γιάννης Ορφανός ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Προστασίας Άγριας Ζωής Νάξου ο οποίος συχνά καταγγέλλει στις αρχές τέτοια περιστατικά μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» και εξήγησε στην Ελένη Ηλιοπούλου ότι από ένα κομμάτι της κοινωνίας δυστυχώς αυτό το «χόμπι» είναι αποδεκτό και πως ακόμα και μικρά παιδιά μαθαίνουν από τους γονείς τους να «παίζουν» παγιδεύοντας άγρια πουλιά που καταλήγουν είτε σε κλουβιά, είτε σε κατσαρόλες εστιατορίων.
Ο κ. Ορφανός μεταξύ άλλων τόνισε ότι σε καμιά περίπτωση η κακοποίηση των ζώων δεν μπορεί να θεωρείται αποδεκτή ως «παράδοση», ενώ εξήγησε τις συνέπειες που έχουν αυτές οι παγίδες στα πτηνά, που δυστυχώς συχνά μένουν και ανάπηρα ή πεθαίνουν από εγκεφαλική αιμορραγία καθώς κρέμονται για ώρες ανάποδα.
Στα κλαριά με τις κολλώδεις ουσίες παγιδεύονται και νυκτόβια αρπακτικά πουλιά, που τραυματίζονται κάποιες φορές και ανεπανόρθωτα στην προσπάθεια τους να τραφούν με τα ήδη παγιδευμένα αγριοπούλια. Ενώ επισήμανε ότι οι αρχές ουσιαστικά δεν δείχνουν καμιά ανταπόκριση «πρέπει να τους πάρεις από το χέρι και να τους οδηγήσεις» όπως χαρακτηριστικά δήλωσε και να τους παρέχεις όλα τα στοιχεία για να κάνουν το αυτονόητο.
Ο σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Σύρου» με αφορμή και την πρόσφατη νεροποντή που προκάλεσε – ευτυχώς πολύ περιορισμένες ζημιές – στο αυτοσχέδιο κυνοκομείο όπου φιλοξενούνται 60 σκυλιά του νησιού απευθύνει έκκληση στον Δήμο Σύρου και ζητάει από τη δημοτική αρχή να εφαρμόσει τη νομοθεσία και να προχωρήσει στη δημιουργία κατάλληλου καταφυγίου για την προσωρινή φιλοξενία και φροντίδα των αδέσποτων.
Συνέντευξη Τύπου θα δώσουν αύριο το μεσημέρι οι φιλοζωικοί σύλλογοι των Χανίων της Κρήτης στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου της πόλης προκειμένου να ενημερώσουν μέσω των Μ.Μ.Ε. τους κατοίκους του νομού για δυσβάσταχτα προβλήματα, με τα οποία έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι.
Έκκληση για τον σκύλο που έμεινε παράλυτος, αφού χτυπήθηκε από όχημα στην περιοχή της Αμμουδάρας στο Ηράκλειο της Κρήτης απευθύνει ο Γιώργος Ορφανίδης, γνωστός για…