Ο Δήμος Ζίτσας αναγκάστηκε εξαιτίας και της τεράστιας δημοσιότητας που πήρε το θέμα της κακοποίησης του γαϊδουριού και της παρέμβασης του υπουργού Εσωτερικών, Μάκη Βορίδη, να παύσει από τα καθήκοντα του τον αντιδήμαρχο Γεώργιο Α. Σταλίκα, ο οποίος διώκεται πλέον για κακοποίηση ζώου σε βαθμό κακουργήματος.
Στην ανακοίνωση ο Δήμος Ζίτσας δεν αναφέρει καν το όνομα του αντιδημάρχου και επισημαίνει τα εξής:
«Σεβόμενοι την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης κάναμε υπομονή και περιμέναμε να ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες.
Δεν σχολιάσαμε και δεν προβήκαμε σε καμία δήλωση, διότι είμαστε οι τελευταίοι που θα δείξουμε ασέβεια στους θεσμούς της χώρας.
Αποδεικνύοντας έμπρακτα τα λεγόμενά μας από σήμερα παύουμε από τα καθήκοντα του τον Αντιδήμαρχο Καθαριότητας και Ανακύκλωσης έως να αποφανθεί η δικαιοσύνη για να μη θεωρηθεί από κανένα ότι αυτή η θέση ευθύνης θα χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε.
Σε ένα Δήμο, όπως είναι ο δικός μας φύση και θέση κτηνοτροφικός και πτηνοτροφικός, θεωρούμε απαράδεκτες και καταδικαστέες συμπεριφορές εναντίον οποιουδήποτε ζώου. Όποιος προσπάθησε να επενδύσει πολιτικά υποκαθιστώντας του υποκαθιστώντας τους θεσμούς τον αφήνουμε στην κρίση των δημοτών.».
Στην Πάρνηθα κοντά στα Κιούρκα βρίσκεται η μοναδική τεχνητή λίμνη του βουνού, η λίμνη Μπέλετσι στην Ιπποκράτειο Πολιτεία. Εκεί από το 2008 ένας κοινόχρηστος χώρος διαμορφώθηκε – χωρίς άδεια – σε παιδική χαρά, η λίμνη περιφράχτηκε για να φανεί μια κάποια «μέριμνα» και ο Οικοδομικός Συνεταιρισμός Υγειονομικών «Διεθνής Ιπποκράτειος Πολιτεία ΣΥΝΠΕ» χωρίς προδιαγραφές και προφανώς χωρίς άδεια από τις δημόσιες αρχές έφτιαξε και το «καταφύγιο ελαφιών και κουνελιών».
Στην θέση Δραγούνι του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας στο νομό Αρκαδίας εντοπίστηκε τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 5 Οκτωβρίου από θηροφύλακες που έκαναν περιπολία ο κυνηγός ο…
Στο Καναλάκι της Πρέβεζας ένας παπάς στις 28 Οκτωβρίου το απόγευμα - προφανώς εκμεταλλευόμενος την αργία - παράτησε έξω από το 1ο Δημοτικό Σχολείο μια…