Τα σκυλάκια, που βλέπετε, είναι μόλις 14 ημερών. Τα γέννησε η σκυλίτσα, που εντοπίστηκε μαζί με τη μαμά, να ζει χειμώνα – καλοκαίρι μέσα στο ψυγείο, που ο Παριανός ιδιοκτήτης της, της έβαλε για σπιτάκι μέσα στο χωράφι του στα Τσουκαλιά της Πάρου πίσω από την παραλία. Οι Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου, οι οποίοι εντόπισαν τις δυο σκυλίτσες, κάνουν έκκληση για την υιοθεσία και των δύο θηλυκών σκυλιών, αλλά και των κουταβιών μόλις απογαλακτιστούν.
Τώρα μέσα στο ψυγείο και ακριβώς δίπλα κάτω από έναν τσίγκο ζουν τρεις γενιές σκύλων, η γιαγιά, η μαμά και τα πέντε κουταβάκια. Οι Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου τονίζουν: «Δεν θέλουμε like θέλουμε κοινοποιήσεις μέσω Facebook για να φύγουν από τα χωράφια, για να υιοθετηθούν σε σπίτια, για να έχουν μια καλύτερη ζωή. Θα είναι έτοιμα για υιοθεσία στα μέσα Μαΐου».
Με σκοπό να προστατέψουν τα ζώα από τη βροχή και τον αέρα πηγαίνουν συχνά στο χωράφι, βάζουν φαγητό, νερό και κάλυψαν το ψυγείο με πλαστικό. Ξέμπλεξαν την αλυσίδα του ενός ζώου και επειδή είναι εξαιρετικά κοντή, τη μεγάλωσαν για να μπορεί η σκυλίτσα να κινείται με μεγαλύτερη άνεση.
Η εθελόντρια Ανέζα κάνει τα πάντα για να ζήσουν καλύτερα τα σκυλάκια. Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους! Τα βίντεο, που δημοσιεύουμε, δεν αφήνουν κανένα περιθώριο σε εκείνους, που βλέπουν, πιο χαλαρά το θέμα των άθλιων συνθηκών διαβίωσης και αυτών των ζώων.
Η Τόνια πριν από μερικές μέρες εντόπισε στο Αιγάλεω στην περιοχή Μπαρουτάδικο το σκελετωμένο σκυλί που βλέπετε στη φωτογραφία. Όπως διαπίστωσε αφήνοντας του τροφή το σκυλί βρίσκεται διαρκώς στη διασταύρωση των οδών Δαρδανελίων και Ανδριανουπόλεως. Η Τόνια ζητάει τη βοήθεια μας, ώστε αυτό το πλάσμα να μεταφερθεί σε κτηνιατρείο, καθώς έτσι κανείς δεν μπορεί να διαπιστώσει αν μόνο η ασιτία ευθύνεται για την κατάσταση του αυτή ή και κάποια ασθένεια.
Τις ενέργειες των υπουργών Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας αναφορικά με την κακοποίηση ζώων από διαδηλωτές, που είδαμε να συμβαίνουν τις τελευταίες…
Ο Σύλλογος Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.) σας προσκαλεί στο παζάρι, που θα στήσει στον χώρο του «Konstantza cafe & restaurant» στη Νάουσα (δίπλα στο φαρμακείο του Θανάση Σύψα) την Κυριακή 25 Νοεμβρίου από τις 11:00 έως τις 15:00.