Έκκληση για τη σωτηρία του σκύλου που κάποιος κακοποίησε στον Πειραιά αφού σήμερα το ζώο εντοπίστηκε στη διασταύρωση των οδών Καραΐσκου και Σωτήρος στον Πειραιά με ψεύτικα νύχια κολλημένα στο κεφάλι του και μια πλαστική κορδέλα σφιχτά δεμένη στον λαιμό του.
Σύμφωνα με την Ειρήνη Παπαδημητρίου, που δημοσίευσε τη φωτογραφία του ζώου στο facebook, οι φιλόζωοι οι οποίοι συγκεντρώθηκαν γύρω από το σκυλί δεν πρόλαβαν να του βγάλουν την πλαστική κορδέλα καθώς το ζώο ήταν προφανώς ταλαιπωρημένο και γρύλιζε σε όποιον το πλησίασε και κατάφερε να τους διαφύγει.
Σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων κατοίκων του Πειραιά το σκυλί αυτό μαζί με ακόμα ένα ανήκει σε έναν άνδρα, ο οποίος δεν είναι καλά, γενικώς ζει στον δρόμο και συνηθίζει να τα κακοποιεί.
Πολλοί μάλιστα εκ των αυτοπτών μαρτύρων ισχυρίζονται ότι η φιλοζωική είναι αρμόδια αγνοώντας ότι στις περιπτώσεις κακοποίησης αρμόδια είναι μόνο η Αστυνομία και η κατάσχεση ενός ζώου που δεν είναι αδέσποτο γίνεται βάσει εισαγγελικής εντολής. Αγνοούν μάλιστα πως αφού είναι αυτόπτες μάρτυρες οφείλουν να καταγγείλουν στις αρχές τι συμβαίνει ώστε το σκυλί να σωθεί.
Αν κάποιος πραγματικά θέλει να σώσει τον σκύλο θα πρέπει να καταγγείλει τον δράστη ακόμα και αν αυτός είναι άγνωστος (η καταγγελία γίνεται κατ' αγνώστου) και μέσω του Δήμου Πειραιά το σκυλί να μεταφερθεί τουλάχιστον στο ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ. με το οποίο ο δήμος είναι συμβεβλημένος για να του γίνει ένας έλεγχος και στη συνέχεια να αναζητηθεί υιοθεσία ή η επανένταξη του.
Αν είστε μάρτυρες κακοποίησης ζώου κάντε καταγγελία αμέσως στην Αστυνομία και μην περιμένετε καμιά φιλοζωική, που δεν είναι ούτως ή άλλως αρμόδια και δεν έχει την αποκλειστικότητα, για τη διαχείριση τέτοιων συμβάντων. Μην περιμένετε αναθέτοντας την ευθύνη σε άλλον. Κάθε πολίτης μπορεί να κάνει καταγγελία στην Αστυνομία.
Η Ευγενία Σουσ. κάτοικος της Πάτρας επικοινώνησε με το www.zoosos.gr ζητώντας να συμβάλλουμε για την υιοθεσία ενός κουταβιού που ένας άνδρας χθες το απόγευμα έβγαλε από το πορτμπαγκάζ του Ι.Χ. του και αφού έλεγξε ότι κανείς δεν τον βλέπει εγκατέλειψε σ’ έναν δρόμο της αχαϊκής πρωτεύουσας.
Την προσοχή των φιλόζωων εφιστά το Φιλοζωικό Σωματείο Άνδρου καθώς στις 24 Μαΐου στην περιοχή Ανεμόμυλοι στη Χώρα μια γυναίκα βρήκε νεκρές τέσσερις από τις…
Ένα σκυλάκι περίπου 7 μηνών εδώ και μερικές μέρες βασανίζεται συστηματικά αφού κάποιος προσπάθησε να το πνίξει με σύρμα στην περιοχή των Καλών Νερών Μαγνησίας. Το ζώο προφανώς ξέφυγε από τον βασανιστή του αλλά εδώ και μια εβδομάδα περίπου σύμφωνα με τη Φλωρίκα Τσιρογιάννη, πρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου Βόλου «Κόσμος και Φύση», περιφέρεται στην περιοχή με τον σύρμα να μπαίνει όλο πιο βαθιά στο λαιμό του.