Η λίμνη Κερκίνη στον νομό Σερρών αποτελεί καταφύγιο περισσότερα από 300 είδη πουλιών που κατακλύζουν τα νερά τις όλες τις εποχές του χρόνου και αποτελεί έvαν από τoυς 1ο Υγρότoπoυς Διεθvoύς Σημασίας της Ελλάδας (γvωστoί και ως Υγρότoπoι Ramsar).
Στις 22 Δεκεμβρίου ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Λίμνης Κερκίνης δημοσίευσε στη σελίδα του στο facebook το βίντεο με τους πελεκάνους οι οποίοι ξεκουράζονται εκεί αυτή την εποχή. Συγκεκριμένα επισημαίνει τα εξής: «Πελεκάνοι από Ελλάδα, Κύπρο και Τουρκία ξεκουράζονται στην γνωστή νησίδα στην Κερκίνη. Συγκεκριμένα, ο πρώτος ροδοπελεκάνος που φαίνεται στην αρχή του βίντεο είναι ο 48ΚΚ που απελευθερώθηκε στις 23 Μαρτίου 2019 στην Κερκίνη, ο δεύτερος ροδοπελεκάνος (με το μπλε δακτυλίδι στο αριστερό πόδι) είναι ο 47ΚΚ που επίσης απελευθερώθηκε στις 23 Μαρτίου 2019 στην Κερκίνη, ο νεαρός ροδοπελεκάνος που κοιμάται με το δακτυλίδι στο δεξί πόδι (62ΚΚ/61ΚΚ) είναι ο ένας από τους δύο ροδοπελεκάνους που απελευθερώθηκε στις 5/12/2019 στην Κερκίνη με τη συνεργασία της Υπηρεσίας Θήρας και Πανίδας της Κυπριακής Δημοκρατίας, ο αργυροπελεκάνος με την ετικέτα στην φτερούγα αμέσως μετά τον νεαρό ροδοπελεκάνο είναι ο Κ7 (φέρει επίσης και πομπό) ο οποίος δακτυλιώθηκε στις 14/2/2016 στην Κερκίνη από τους Όλγα Αλεξάνδρου και Γιώργο Κατσαδωράκη από την Εταιρεία Προστασίας Πρεσπών, ενώ ο νεαρός αργυροπελεκάνος με τα δύο μπλε δακτυλίδια λίγο πριν το τέλος του βίντεο (ο οποίος φέρει επίσης ετικέτα στις φτερούγες και πομπό), δακτυλιώθηκε στην Λίμνη Manyas στην Τουρκία το καλοκαίρι του 2018 από τον Ortaç Onmuş και από τον Νοέμβριο του ιδίου έτους βρίσκεται στην Κερκίνη.».
Στη σύλληψη δύο γυναικών προχώρησε στις 14 Αυγούστου η Αστυνομία στην παλιά πόλη της Ρόδου, αφού σύμφωνα με καταγγελία πού έκανε η ξεναγός Ευαγγελία Μαζαράκου, τσιγγάνοι της επιτέθηκαν το απόγευμα εκείνης της ημέρας στην οδό των Ιπποτών και την χτύπησαν επειδή διαμαρτυρήθηκε γιατί δύο παιδάκια επαιτούσαν έχοντας μαζί τους ως δόλωμα ένα γατάκι και ένα σκυλάκι.
Δύο εξωτικά ερπετά, ένα γαλατόφιδο (Lampropeltis triangulum nelsoni) και ένας βασιλικός πύθωνας (Python regius morphs) περισυλλέγησαν από πολίτες και την Αστυνομία στην Ελευσίνα και στο Νέο Κόσμο. Τα ερπετά μεταφέρθηκαν στις εγκαταστάσεις του συλλόγου ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα.
Ο Φοίβος είναι το δεύτερο άλογο στην Ελλάδα και από τα ελάχιστα σε όλο τον κόσμο, που μετά από μια επιτυχημένη εγχείρηση ακρωτηριασμού, φοράει τεχνητό πόδι και ζει μια φυσιολογική ζωή στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Συλλόγου Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.) στο Κορωπί Αττικής.