Τον γείτονα της ως τον δράστη της δολοφονίας ζώων – με φόλες – αναγνώρισε η Βίκυ Ζούκα καθώς τις κινήσεις του κατέγραψε η κάμερα ασφαλείας του σπιτιού της στην οδό Κ. Παλαιολόγου στην περιοχή της Νέας Πεντέλης της Αττικής.
Σύμφωνα με την κα Ζούκα, που μίλησε στο www.zoosos.gr, ένα τα θύματα που βρέθηκαν δηλητηριασμένα στις 9 Ιουνίου ήταν και η γάτα της, ενώ νεκρές στην ίδια γειτονιά βρήκαν τέσσερις αδέσποτες γάτες και άλλες δύο οικόσιτες. Όπως βλέπετε στο σχετικό βίντεο η κάμερα έχει καταγράψει έναν άνδρα που κοιτάει προσεκτικά γύρω του και στη συνέχεια κάτι αφήνει πλάι στον κάδο σκουπιδιών, στο σημείο στο οποίο εντοπίστηκαν οι φόλες (δηλητηριασμένος γαύρος) που παραδόθηκαν στο Αστυνομικό Τμήμα Πεντέλης για να γίνει τοξικολογική εξέταση.
Με αυτόν τον «εύγλωττο» τρόπο ο κτηνίατρος Κυριάκος Αγαθαγγελίδης χαρακτηρίζει τον κουμπουροφόρο, πιθανότατα κυνηγό, που πυροβόλησε με καραμπίνα το γεράκι που βλέπετε στη φωτογραφία. Το…
Τη μαζική δολοφονία αδέσποτων σκυλιών που φιλοξενούσε ο Δήμος Νάουσας έκανε γνωστή ο σύλλογος «ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ Νάουσας» καθώς τέσσερα από αυτά τα πλάσματα βρέθηκαν…