Τα πρώτα της βήματα κάνει ξανά η Κλειώ, η αδέσποτη γάτα που στις 19 Οκτωβρίου του 2020 απεγκλωβίστηκε από την Πυροσβεστική καθώς βρέθηκε ανάμεσα στα μπάζα ενός μισογκρεμισμένου σπιτιού στην οδό Ξάνθου στο Πέραμα της Αττικής.
Ήταν πυροβολημένη με αεροβόλο και βρέθηκε παράλυτη να κείτεται ανάμεσα στα χαλάσματα. Είχαν περάσει εννιά μέρες από την τελευταία φορά που η Μίνα Παραδεισοπούλου, η οποία τη φρόντιζε καθημερινά εδώ και έξι χρόνια, της έδωσε τροφή και νερό και τελικά μετά από πολυήμερη αναζήτηση η φιλόζωη ήταν που άκουσε το ξέπνοο νιαούρισμα της ψιψίνας. Έτσι κινητοποίησε τις αρχές και έτσι η γατούλα εντοπίστηκε ανάμεσα στα μπάζα να έχει μολυνθεί από τα κόπρανα και τα ούρα της.
Έτσι ήταν το ζώο στις αρχές του περασμένου Νοέμβρη...
Το ζώο μετά τον απεγκλωβισμό μεταφέρθηκε για νοσηλεία και τελικά χειρουργήθηκε από τον κτηνίατρο Χριστόφορο Νικολαΐδη ο οποίος αφαίρεσε χειρουργικά το μεταλλικό σφαιρίδιο από τη σπονδυλική στήλη του ζώου, που για μήνες δεν μπορούσε να περπατήσει, δεν ουρούσε και δεν αφόδευε μόνο του.
Η κα Παραδεισοπούλου, μέλος του Ζωοφιλικού και Περιβαλλοντολογικού Συλλόγου Περάματος, με ανάρτηση της στο facebook χθες επισήμανε τα εξής για την κατάσταση του ζώου: «Σας παρουσιάζω την Κλειώ που πυροβολήθηκε στο Πέραμα πριν 3 μήνες! Μια αληθινή μαχήτρια αδέσποτης ζωής!... 9 ολόκληρες ημέρες εγκλωβισμένη χωρίς νερό και φαγητό...29 Οκτωβρίου αφαιρέθηκε το σφαιρίδιο από την σπονδυλική της στήλη, και με την βοήθεια ενός αγαπημένου μου προσώπου, το αποτέλεσμα της μεγάλης της θέλησης είναι ξεκάθαρο στο παρακάτω βίντεο! Η κύστη της δυστυχώς δεν λειτουργεί ακόμα μόνη της, αλλά θέλω να ελπίζω σε ένα ακόμα θαύμα για το 2021!!! Νομίζω δεν ζητάω πολλά! Τα λόγια είναι περιττά! Για μένα... Υπάρχει Θεός! Καλή χρονιά σε όλους! Χίλια ευχαριστώ σε όσους μας βοήθησαν εμένα και την Κλειώ».
Η γάτα τώρα...
Η γάτα παλεύει για να ζήσει φυσιολογικά εντούτοις ο δράστης που την βασάνισε έτσι δεν έχει εντοπιστεί.
Στα παλιά σφαγεία μερικά χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Ηγουμενίτσας στον χώρο όπου έχει παραχωρηθεί από τον Δήμο για την φιλοξενία 35 αδέσποτων σκυλιών…
Μεγάλη επιχείρηση διάσωσης έξι κουταβιών στήθηκε χθες το απόγευμα στην συμβολή των οδών Αγράφων και Αριστοτέλους στην πόλη της Καρδίτσα. Τα σκυλάκια είχαν εγκλωβιστεί σε βάθος 5 μέτρων σ’ ένα φρεάτιο και είχαν μπει εκεί από έναν πλαστικό σωλήνα όμβριων υδάτων που βρισκόταν στην άκρη του δρόμου χωρίς να έχει προστατευτική σχάρα.