Στην Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας πραγματοποιήθηκε χθες και για πρώτη φορά στην Ελλάδα η τοποθέτηση τεχνητών άκρων (δύο ποδιών από τιτάνιο) σε μια γάτα, στον γνωστό μας Περσέα, που είχε βρεθεί στις 13 Μαΐου στη Λαμία ακρωτηριασμένος με λιωμένα τα τρία του πόδια ίσως από όχημα.
Έτσι βρέθηκε το ζώο...
Η Αγγέλα Μπαρτσιώκα, η οποία είναι πρόεδρος του Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας, για την εξέλιξη και την ομαλή πορεία της υγείας του ζώου, που σήμερα έφαγε επισημαίνει τα εξής: «Χαρούμενα νέα για τον Περσέα. Πραγματοποιήθηκε χθες η πολυαναμενόμενη επέμβαση για την εμφύτευση των μόνιμων τεχνητών άκρων στον Περσέα. Η επέμβαση έγινε στην Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας Σοφίας Ζώη - Δημήτρη Γκουγκούλη. Την πραγματοποίησε η κ. Σοφία Ζώη και η ομάδα της εταιρίας "bio3Dvet".
Η επέμβαση πήγε πολύ καλά, ο γατούλης ξύπνησε κανονικά και είμαστε αισιόδοξοι για τη συνέχεια. Τα αποτελέσματα θα φανούν σε 4 με 6 εβδομάδες όταν θα μπορεί πλέον να πατήσει με ασφάλεια τα τεχνητά του άκρα.
Οι ακτινογραφίες που του έγιναν λίγες μέρες αργότερα έδειξαν ότι ήταν και πυροβολημένος με αεροβόλο...
Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με τους γιατρούς του και θα σας ενημερώνουμε για οτιδήποτε νεότερο. Τα έξοδα για την πληρωμή των γιατρών και τη μετεγχειρητική του νοσηλεία θα είναι πολλά, γι' αυτό παρακαλούμε συνεχίστε να ενισχύετε οικονομικά την πρωτοπόρα αυτή προσπάθεια ώστε ο Περσέας να μπορέσει να περπατήσει.
Τα εμφυτεύματα από τιτάνιο για τον Περσέα αρχικά δοκιμάστηκαν σε αντίγραφο οστού πριν τοποθετηθούν χειρουργικά στο ζώο. Σε περίπου 6 εβδομάδες θα γνωρίζουμε αν η επέμβαση πέτυχε...
Η επιτυχία αυτού του πρωτοπόρου ελληνικού εγχειρήματος θα δώσει την ελπίδα αποκατάστασης και για άλλα ζωάκια που μπορεί να βρεθούν στην ίδια κατάσταση και σ' αυτό προσβλέπουμε.».
Θα βοηθήσετε;
Τα έξοδα για τη φροντίδα του Περσέα είναι πολλά, καθώς έχουν καλυφθεί μόνο οι πρώτες 2.000 ευρώ από δωρεές και αν μπορείτε να βοηθήσετε εδώ θα δείτε το που:
Eurobank: 0026-0740-18-0101830486
GR 8602607400000180101830486
BIC ERBKGRAA
Δικαιούχος: Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας
Αιτιολογία: Περσέας
Paypal: [email protected]
O Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας δημιούργησε και ειδική σελίδα στο facebook «Γίνε τα πόδια του Περσέα» για όλους εκείνους οι οποίοι θέλουν να βοηθήσουν το ζώο και να μαθαίνουν τα νέα του.
Γεμάτη χαρά η Γιώτα Παγκράτη μέλος της ομάδας «Φιλόζωοι Εθελοντές Ναυπάκτου» μας ανακοίνωσε ότι ο Τζόκερ ο σκύλος που βρέθηκε πυροβολημένος εξ επαφής στο πρόσωπο…
Ο Πίτερ Λι γνωστός για τη φιλοζωική του δράση στην Κεφαλονιάτου μέσω του φιλοζωικού συλλόγου «Ντορίς» κατάφερε σήμερα να σώσει ένα ακόμη γατάκι. Το ζώο είχε σφηνώσει μέσα σ’ ένα κάδο απορριμμάτων στον δρόμο προς την Άβυθο καθώς είχε βάλει το κεφάλι στην οπή απ’ όπου βγαίνουν τα λύματα. Το ζώο άκουσαν να κλαίει σπαρακτικά ο Πιέρ και η Κρίσι. Κάλεσαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία, η οποία αρνήθηκε να παρέμβει λέγοντας ότι δεν καταλαβαίνουν τι τους λένε οι άνθρωποι που βρήκαν το ζώο σε αυτή την κατάσταση.
Οι «Φίλοι των Ζώων Δράμας» αναφέρουν στην σελίδα τους στο facebook ότι στον Δήμο Νευροκοπίου Δράμας ξεκίνησε μια προσπάθεια περίθαλψης και στείρωσης των αδέσποτων σκύλων. Όποιος δημότης Νευροκοπίου έχει αδεσποτάκι υπό την προστασία του, και θέλει να το στειρώσει ή βρίσκει σκυλάκι τραυματισμένο ή άρρωστο μπορεί να επικοινωνεί με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο στο τηλέφωνο: 2523350102 και εκεί να δηλώσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζει.