Μετά το περιστατικό στην Κυλλήνη που στις 24 Μαρτίου βρέθηκε ζωντανός σκύλος κλεισμένος σε τσουβάλι πεταμένος σε ποτάμι έχουμε ένα ίδιο συμβάν αλλά στα Κρέστενα Ηλείας στον ποταμό Σελινούντα.
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Κρεστένων «Νοιάζομαι» για τη διάσωση του κουταβιών στις 29 Μαρτίου επισημαίνει τα εξής στην ανακοίνωση του: «Πόσα δεινά πρέπει να περάσει η Ανθρωπότητα, και πόσες μέρες πρέπει να είμαστε σε Καραντίνα, ώστε να μαλακώσει η ψυχή κάποιων και να συμπονέσει? Κλαίγεστε ότι δεν θα πάτε Εκκλησία την Μεγάλη Εβδομάδα, να μοιραστείτε τα πάθη του Κυρίου μας, αλλά δεν παύετε να χαρίζετε πόνο και βάσανα στα πλάσματα Του.
Δεν μπορεί Άνθρωπος, να το έκανε αυτό. Δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι ανάμεσα μας, κυκλοφορεί κάποιος που πέταξε 2 ζωντανά πλάσματα σε ένα παγωμένο ποτάμι Σελινούντα Κρέστενα, αντί να αναλάβει τις ευθύνες του.
Κοπέλα τα είδε και ενημέρωσε, ποιόν άλλον?, την Φιλοζωική. Πήγαμε κατ ευθείαν γιατί είπαμε, κάποιοι σέβονται την ζωή, είτε έχει 2 πόδια, είτε 4. Ο Ντένης ήταν αυτός που απλά θόλωσε και κατέβηκε και το μόνο που τον ένοιαζε είναι να φτάσει τα κουταβάκια! όχι, δεν θέλει να κερδίσει κάτι. Το μόνο που τον χαροποιεί, είναι ότι τα πήρε, είναι ζωντανά και να αναρρώσουν. Για τη σημερινή Διάσωση ήταν-viki dagouna-dionisia kalogeropoulou seferli-dennis liaromatis.
Αν επιθυμείτε να βοηθήσετε τους σκοπούς του Συλλόγου μας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το λογαριασμό μας στην
Τράπεζα Πειραιώς: 5531-093883-962
ΙΒΑΝ: GR77 0172 5310 0055 3109 3883 962
Δικαιούχος: Φιλοζωικός Σύλλογος Kρεστένων Νοιάζομαι
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.».
Από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών καταδικάστηκε στις 29 Μαρτίου ο άνδρας που συστηματικά κακοποιούσε τον σκύλο του αφού τον άφηνε κλεισμένο σ’ ένα ξύλινο κουτί…
Μέσω facebook η Αφροδίτη Βαλάνου κάτοικος του Νέου Σκοπού Σερρών έκανε γνωστό στις 30 Ιανουαρίου ότι εννιά σκυλιά δηλητηριάστηκαν από φόλες και τα περισσότερα από…
Το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ επισημαίνει αυτό που καθημερινά διαπιστώνουμε στο www.zoosos.gr να συμβαίνει σε κάθε γωνιά της Ελλάδας. Πως δηλαδή οι άνθρωποι δολοφονούν ζώα της θάλασσας – είδη υπό προστασία – συστηματικά και μέσα σε λίγα χρόνια οι άνθρωποι έχουμε καταφέρει να προκαλέσουμε έναν αποδεκατισμό, που αντίστοιχος του δεν συντελέστηκε μέσα σε πολλούς αιώνες. Ένας δρόμος που είναι με βεβαιότητα χωρίς επιστροφή...