Την Αστυνομική Διεύθυνση Κυκλάδων και την Εισαγγελία Νάξου ενημέρωσε το www.zoosos.gr καθώς τουρίστας που επισκέφθηκε τη Φολέγανδρο εντόπισε σε πολλά σημεία του νησιού ζώα να κακοποιούνται με τη γνωστή μέθοδο του παστουρώματος.
Γαϊδούρια, μουλάρια, πρόβατα και κατσίκες με δεμένα τα πόδια και κάποια με δεμένα και το κεφάλι με τα πόδια.
Στα βίντεο και στις φωτογραφίες βλέπετε πως αυτό το διαρκές έγκλημα συμβαίνει σε κάθε σημείο σε όλα τα νησιά των Κυκλάδων.
Οι τοπικές αρχές φυσικά και γνωρίζουν τι συμβαίνει εντούτοις αναγκάζονται να ασχοληθούν με το θέμα μόνο αν κάποιος τουρίστας καταγγείλει την κακοποίηση των ζώων.
Όλοι εκεί θεωρούν φυσιολογικό ένα ζώα να ζει διαρκώς σκυμμένο με δεμένο το κεφάλι στα πόδια του ώστε να μην μπορεί να το σηκώσει και να τραφεί με καρπούς δέντρων ή να περιφέρεται κακήν – κακώς με δεμένα και τα δύο ή και τα τέσσερα πόδια, ώστε να βόσκει χωρίς την επιτήρηση κανενός.
Ένας παραλογισμός με στόχο το οικονομικό συμφέρον, ένα ατελείωτο μαρτύριο για έμβια όντα αν και βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα.
Θυμίζουμε ότι για το θέμα της κακοποίησης των ζώων και ειδικά για το παστούρωμα ο Δημήτρης Αυγερινός, πρώην αστυνομικός διευθυντής της Διεύθυνσης Αστυνομίας Κυκλάδων υπογράφει τη διαταγή - που εκδόθηκε στις 14-5-2018 - προς τους αστυνομικούς σταθμούς και τμήματα των νησιών, η οποία τους εφιστά την προσοχή για το θέμα, τους ζητάει επί της ουσίας να εφαρμόζουν τη νομοθεσία ενώ υπάρχει ειδική μνεία για το παστούρωμα, δηλαδή το δέσιμο των ποδιών και του κεφαλιού των ζώων.
Η διαταγή αναφέρει μεταξύ άλλων «να διενεργηθούν στις νήσους αρμοδιότητάς σας και ειδικά στις νήσους Τήνο, Αμοργό και Φολέγανδρο τακτικοί και ουσιαστικοί έλεγχοι για την αντιμετώπιση της κακοποίησης ζώων με τη μέθοδο του “παστουρώματος”».
Στην πόλη της Κομοτηνής φιλόζωοι εθελοντές εντόπισαν το πρωί της 5ης Μαΐου την σκυλίτσα που βλέπετε στη φωτογραφία να κείτεται νεκρή, δηλητηριασμένη από φόλα. Κάποια από τα μωρά της που θήλασαν το δηλητηριασμένο της γάλα πέθαναν και αυτά λίγο αργότερα.
Στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος έστειλε το www.zoosos.gr τα στοιχεία του άνδρα (κατοίκου Ημαθίας) που σήμερα 7 Μαΐου στην ομάδα «Γνησια Τσομπανοσκυλα» ανέβασε ένα βίντεο το…
Με την «αστεία» ποινή των 8 μηνών φυλάκισης με αναστολή επιβραβεύτηκε ουσιαστικά σήμερα ο 69χρονος άνδρας που το βράδυ της 6ης Ιουλίου σκότωσε ένα σκελετωμένο από την πείνα αδέσποτο σκυλί στο χωριό Χαρωπό Σερρών χτυπώντας το βάναυσα, αλλεπάλληλα κυρίως στο κεφάλι με το ξύλινο παλούκι που βλέπετε στη φωτογραφία. Η ποινή που του επέβαλε σήμερα το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών είναι το λιγότερο απαράδεκτη.