Με αυτό το έμμεσο δίλημμα προσπαθεί να ευαισθητοποιήσει τους αναίσθητους ο Κυνηγετικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης προβάλλοντας έτσι το θεάρεστο έργο της θήρας αφού τονίζει ότι «ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ». Τη φωτογραφία της αφίσας τράβηξε ο Λευτέρης Σταύρακας και εμείς δεν αντέξαμε. Υποκύψαμε στον πειρασμό να τη δημοσιεύουμε…
Οι γάτες είναι οι βασικοί πρωταγωνιστές των σκίτσων που κλήθηκαν να σχεδιάζουν κομίστες (γελοιογράφοι, σκιτσογράφοι, illustrators) ανταποκρινόμενοι στην ιδέα – πρόκληση – πρόσκληση του συναδέλφου τους Ηλία Κυριαζή, ο οποίος τους πρότεινε να παρουσιάσουν σχεδιάζοντας τους εαυτούς τους γυμνούς.