Ανακοίνωση εξέδωσε νωρίτερα η ΑΝΙΜΑ αναφορικά με την κατάσταση των κλουβιών που διατηρούν στην περιοχή Φέριζα στα Καλύβια Αττικής εκεί που ξέσπασε σήμερα η μεγάλη πυρκαγιά η οποία επεκτάθηκε γρήγορα λόγω των εξαιρετικά ισχυρών ανέμων.
Τα περισσότερα από τα πτηνά εκεί επέζησαν και μόλις δύο πέθαναν και για όσα συνέβησαν εκεί ο Συλλόγος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής «ΑΝΙΜΑ» επισημαίνει τα εξής:
«AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΚΑΛΥΒΙΑ
Όλα καλά, δόξα τω Θεώ
Σήμερα το πρωί ξέσπασε μεγάλη φωτιά στη θέση Φέριζα, πολύ κοντά στο σημείο που η ΑΝΙΜΑ διατηρεί μια μικρή εγκατάσταση με άγρια πουλιά, στη φάση λίγο πριν την απελευθέρωση.
Ο πολύ δυνατός άνεμος την εξάπλωσε γρήγορα.
Η φωτιά πέρασε μέσα από την εγκατάστασή μας.
Ο περιβάλλων χώρος και οι υποδομές κάηκαν. Τα πουλιά είναι καλά (με δύο απώλειες από τις αναθυμιάσεις) για τους παρακάτω λόγους:
Πρώτον, γιατί ο κύριος Πέτρος Μοδινός (που μένει δίπλα και εκτελεί χρέη φύλακα) μας ενημέρωσε αμέσως μόλις ξεκίνησε η φωτιά.
Δεύτερον γιατί ο Νικήτας βρέθηκε μετά από λίγο εκεί και άρχισε να καταβρέχει.
Τρίτον γιατί, όταν η Πυροσβεστική απομάκρυνε όλον τον κόσμο, και εμάς, αφήσαμε ανοιχτό το νερό του ποτιστικού και, λειώνοντας οι πλαστικοί σωλήνες, αυτό άρχισε να τρέχει γύρω από το κτήμα.
Τέταρτον, γιατί από τη μεριά του ανέμου ήταν οι τοίχοι των κλωβών και το στεγασμένο μέρος, τα πουλιά βρήκαν καταφύγιο εκεί μέσα και σώθηκαν
Πέμπτον, γιατί οι πολυκαρβονικές οροφές άντεξαν στη φωτιά.
Έκτον, γιατί είχαμε πρόσφατα καθαρίσει το κτήμα και κυρίως τον χώρο γύρω από τους κλωβούς από τα ξερόχορτα.
Εμείς ξαναπροσεγγίσαμε στον χώρο μετά τις 3μμ, με την άδεια της αστυνομίας.
Βάλαμε καθαρά νερά και καταβρέξαμε ξανά τους κλωβούς.
Είμαστε ευτυχείς που είχαμε μόνο δύο απώλειες από τον πυκνό καπνό (μέχρι τώρα, ίσως κάποια από τα πουλιά εμφανίσουν συμπτώματα από εδώ και πέρα, δύο τα φέραμε στον Σταθμό).
Είμαστε επίσης ευτυχείς που δεν έπαθε κάτι ο Νικήτας, ο οποίος γύρω στη 1μμ βρέθηκε σε μια ξαφνική δίνη φωτιάς, και γλύτωσε και το σπίτι του κυρίου Πέτρου με τα δέκα σκυλιά του που ήταν κλεισμένα μέσα.
Εκτός από αυτά, έχουμε να πούμε το εξής:
Δεν καλέσαμε σε βοήθεια τον κόσμο γιατί είναι εντελώς ανεύθυνο να καλείς ανθρώπους όσο η πυρκαγιά είναι ενεργή. Υπάρχει ένα πρωτόκολλο και είναι εγκληματικό να το παραβαίνει κανείς, όταν καίει η φωτιά μόνο η Πυροσβεστική έχει τον λόγο.
Ήμασταν εκεί, είχαμε τον έλεγχο της κατάστασης και τα πήγαμε καλά.
Τώρα θα χρειαστούμε βοήθεια για να διορθώσουμε τις ζημιές. Σ’ αυτό θα επανέλθουμε.».
Ο Βαγγέλης Παπαγεωργίου κάτοικος του Γέρακα Αττικής τράβηξε το βίντεο με την ψιψίνα που διασχίζει μια γέφυρα της Αττικής Οδού ισορροπώντας με χάρη πάνω στην περίφραξη την οποία δημιουργούν τα ειδικά ηχοπετάσματα.
Το αρσενικό Κόκερ που βλέπετε στις φωτογραφίες εντοπίστηκε σε άθλια κατάσταση να περιφέρεται στη Νέα Σμύρνη. Μέσα στην ατυχία του εκείνοι, που τον είδαν, δεν τον σιχάθηκαν και δεν τον προσπέρασαν. Τον πήραν κοντά τους και τον μετέφεραν στον κτηνίατρο. Μετά το κούρεμα το σκυλί ζυγίστηκε και αποδείχτηκε το οφθαλμοφανές, ότι είναι μόλις 8,5 κιλά! Προφανώς βρίσκεται στους δρόμου για πολύ καιρό γι’ αυτό και είναι τόσο υποσιτισμένο.
Μια κουκουβάγια, που πιάστηκε σε ποντικοπαγίδα στο νησί της Κω έφτασε σήμερα στην ΑΝΙΜΑ για περίθαλψη. Το νυχτόβιο πουλί προφανώς προσπάθησε να πιάσει για να φάει το ποντίκι, που είχε κολλήσει στην παγίδα με την κόλλα και αιχμαλωτίστηκε και το ίδιο.