Την γατούλα που είχε σφηνώσει σε μια κονσέρβα κατάφερε χθες να απεγκλωβίσει ο πυροσβέστης Χρήστος Γαβριηλίδης μαζί με τους συναδέλφους του στην Πτολεμαΐδα. Το ζώο όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr το βρήκαν έξω από την Πυροσβεστική Υπηρεσία και μέσα στην ατυχία του στάθηκε τυχερό «σαν να μας περίμενε για να σωθεί» επισήμανε.
Τέτοια περιστατικά συμβαίνουν πολύ συχνά στα ζώα που αναζητούν τροφή στα σκουπίδια. Γι’ αυτό και κάθε φορά που ταΐζουμε αδέσποτα πρέπει απαραιτήτως να μαζεύουμε τα απορρίμματα αλλά και να τσαλακώνουμε τις κονσέρβες.
Ακόμα και όταν πηγαίνουμε τις κονσέρβες, που έχουμε προηγουμένως καθαρίσει, στους κάδους της ανακύκλωσης, θα πρέπει να φροντίζουμε τέτοιου είδους δοχεία (μεταλλικά, πλαστικά, γυάλινα) να τα έχουμε τσαλακώσει ή να τα έχουμε κλείσει για να περιορίσουμε τις πιθανότητες τραυματισμού κάποιου ζώου.
Η αναγνώστρια του www.zoosos.gr Μαρένια Πάλλη μας έστειλε το μήνυμα, που ακολουθεί, και το δημοσιεύουμε αν και συνέβη πριν από αρκετές εβδομάδες, γιατί όπως σημείωνε: «πρέπει να δημοσιεύονται και καλά γεγονότα ως παραδείγματα, που εύχομαι και άλλοι να ακολουθήσουν».
Η ηλεκτρονική σήμανση ενός ζώου, η τοποθέτηση δηλαδή μικροτσίπ στα κατοικίδια όχι μόνο είναι υποχρεωτική (είτε πρόκειται για αδέσποτα είτε για οικόσιτα) αλλά κυριολεκτικά σώζει…
Ο σύλλογος «Φίλοι Ζώων Καρπάθου» έκανε γνωστό πως στις 28 Μαρτίου εθελοντές, μέλη του, παρουσία αστυνομικών, έσωσαν έναν σκύλο που τον βασάνιζε ο ιδιοκτήτης του…
2 Σχόλια
lampros
prin apo ena xrono sxedon mou eixe tyxh na vgalo apo mia adespoth gata . 8elei oposdipote na ginete ayto pou eipe o filos pio pano (kai gantia oposdipote)h antidrash ths gatas den einai ka8olou provlepsimh
Γι'αυτό οπωσδήποτε πριν πετάξουμε κονσέρβα στα σκουπίδια την τσαλακώνουμε. Μπορούμε να την στήσουμε όρθια και να την πατήσουμε ώστε να "πολτοποιηθεί" και να μην υπάρχει τρόπος να χώσει κανένα ζωάκι το κεφάλι του μέσα. Έχουμε σώσει γατούλα που είχε σφηνωθεί το κεφαλάκι της σε πεταμένη γατοκονσέρβα.
Επίσης δεν προσφέρουμε σε ζώο φαγητό από την κονσέρβα, αλλά αδειάζοντας την πρώτα σε δοχείο ή οπουδήποτε.
prin apo ena xrono sxedon mou eixe tyxh na vgalo apo mia adespoth gata . 8elei oposdipote na ginete ayto pou eipe o filos pio pano (kai gantia oposdipote)h antidrash ths gatas den einai ka8olou provlepsimh
Γι'αυτό οπωσδήποτε πριν πετάξουμε κονσέρβα στα σκουπίδια την τσαλακώνουμε. Μπορούμε να την στήσουμε όρθια και να την πατήσουμε ώστε να "πολτοποιηθεί" και να μην υπάρχει τρόπος να χώσει κανένα ζωάκι το κεφάλι του μέσα. Έχουμε σώσει γατούλα που είχε σφηνωθεί το κεφαλάκι της σε πεταμένη γατοκονσέρβα.
Επίσης δεν προσφέρουμε σε ζώο φαγητό από την κονσέρβα, αλλά αδειάζοντας την πρώτα σε δοχείο ή οπουδήποτε.