Πυροσβέστες που ενημερώθηκαν από τη Φιλοζωική Δράση Εθελοντών Μοσχάτου – Ταύρου το βράδυ της 19ης Οκτωβρίου απεγκλώβισαν την γάτα, που δεν μπορούσε μόνη της να κατέβει από μια γέφυρα στο Μοσχάτο στη διασταύρωση της Λ. Κηφισού και Πειραίως. Το ζώο, που είναι πολύ φιλικό, δεν φοβήθηκε τους ανθρώπους και το πυροσβεστικό όχημα και βρέθηκε γρήγορα στην αγκαλιά των διασωστών.
Οι κάτοικοι της περιοχής, που έβλεπαν το ζώο για μέρες εκεί, ένιωσαν ανακουφισμένοι καθώς χάρη στη βοήθεια του σωματείου και του ουσιαστικού ενδιαφέροντος που έδειξαν οι πυροσβέστες το γατί βρέθηκε με ασφάλεια στο έδαφος ήπιε και έφαγε.
Σε κτηνιατρείο στην Ιεράπετρα της Κρήτης μεταφέρθηκε στις 19 Δεκεμβρίου ο σκύλος που βλέπετε ο οποίος για περίπου δύο μήνες κυριολεκτικά κρυβόταν σ’ έναν αγωγό…
Η Mαρίνα Μασσάδο, πρόεδρος του συλλόγου Ζωόφιλων Δήμου Κεφαλλονιάς «Ντορίς», ανακοίνωσε τον μαζικό εμβολιασμό των 210 σκυλιών που ζουν στο καταφύγιο τους με τη βοήθεια…
Ο αντιδήμαρχος του Δήμου Αλμωπίας Πέλλας, Σταύρος Καραμαριάς, που είναι υπεύθυνος για τα αδέσποτα ζώα, όχι μόνο περισυνέλλεξε χθες δύο σκυλιά από το χωριό Δωροθέα με το δικό του Ι.Χ. επειδή το αυτοκίνητου του συνεργείου περισυλλογής και του φιλοζωικού συλλόγου είχε χαλάσει, αλλά τελικά τα υιοθέτησε!