Τη σύλληψη στο πλαίσιο του αυτοφώρου προσπαθεί να αποφύγει ο άνδρας που σήμερα το πρωί εκτέλεσε έναν οικόσιτο σκύλο στο χωριό Ράχη της Άρτας.
Ο Κωνσταντίνος Νίκου, ιδιοκτήτης του σκύλου, εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι σήμερα το πρωί ο πατέρας του πήγε στο κτήμα τους, που είναι πολύ κοντά στο σπίτι τους, και εκεί ζει ο σκύλος τους.
Κατά την επιστροφή το σκυλί τον ακολούθησε έφτασαν μαζί μέχρι το σπίτι της οικογένειας - που είναι μέσα στον οικισμό της Ράχης - και εκεί το ζώο τον περίμενε να βγει αφού ο άνδρας μπήκε μέσα στην οικία του κάτι να πάρει. Σε αυτά τα λεπτά της αναμονής ο γείτονας τους βγήκε έξω με την καραμπίνα και σκότωσε τον σκύλο τους πυροβολώντας τον δύο φορές.
Όταν γείτονες και μέλη της οικογένειας βγήκαν έξω ακούγοντας αρχικά τον πρώτο πυροβολισμό του έβαλαν τις φωνές ρωτώντας τον γιατί το έκανε και όπως μας επισήμανε ο κ. Νίκου ο δράστης του απάντησε «Γιατί δικό σου είναι το σκυλί;» και ισχυρίστηκε ότι το σκότωσε γιατί μπήκε μέσα στην αυλή του και ότι δεν αναγνώρισε ότι ήταν το σκυλί των γειτόνων του.
Ο κ. Νίκου κάλεσε την Αστυνομία η οποία πήγε επί τόπου, ο δράστης κλείστηκε στο σπίτι του και αναμένεται πλέον η εισαγγελική εντολή ώστε οι αστυνομικοί να μπορέσουν να τον συλλάβουν μπαίνοντας στην οικία του.
Το πτώμα του σκύλου μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο του Γιώργου Τρουμπούκη και η ακτινογραφία έδειξε τα δεκάδες σκάγια στο σώμα του νεαρού ζώου που ήταν μόλις ενάμιση έτους.
Σύμφωνα με πληροφορίες τόσο η σύζυγος του δράστη όσο και ο δολοφόνος εργάζονται στο Νοσοκομείο Άρτας, και η γυναίκα δήλωσε τους αστυνομικούς ότι το σκυλί της επιτέθηκε. Έχει όμως πραγματικά ενδιαφέρον πως γίνεται ένα ζώο να σου επιτεθεί και εσύ κατά η διάρκεια της επίθεσης να μείνεις τουλάχιστον σιωπηλή έως ότου ο άντρας σου τελικά να το σκοτώσει...
Με μια αναλυτική ανακοίνωση η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης (Ζ.Ε.Η.) επισημαίνει πως το μη αδειοδοτημένο καταφύγιο που δημιούργησαν οι εθελοντές της σε συνεργασία με τον Δήμο…
Στην ιστοσελίδα http://sikiona.gr δημοσιεύτηκε η φωτογραφία με το άλογο στην καρότσα ενός αγροτικού Ι.Χ. που πέρασε από το Κιάτο Κορινθίας στις 12 Ιουνίου. Φυσικά και δεν είναι ούτε η πρώτη φορά αλλά μάλλον ούτε η τελευταία που βλέπουμε κάτι τέτοιο. Όμως το ερώτημα παραμένει: Έχετε σκεφτεί, αν ο οδηγός του συγκεκριμένου οχήματος αναγκαστεί να πατήσει απότομα φρένο, που θα καταλήξει το ζώο, και τι συνέπειες θα έχει αυτό για τους υπόλοιπους εποχούμενους;
«Αναρμόδιο» έκρινε τον εαυτό του το δικαστήριο για να αποφανθεί σχετικά με την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων, που είχαν καταθέσει οι Οικολόγοι Πράσινοι και 15 πολίτες, μεταξύ των οποίων και μέλη του Ινστιτούτου Κητολογικών Ερευνών «Πέλαγος».
1 Σχόλιο
Nik
Τι κανουν οι κατοικοι εκει κοντα ? Ο νομος ισως και να μην κανει τιποτα αφου βρηκαν το κολπο αμυνας !!!
Τι κανουν οι κατοικοι εκει κοντα ? Ο νομος ισως και να μην κανει τιποτα αφου βρηκαν το κολπο αμυνας !!!