Στις 2 Δεκεμβρίου φιλόζωες κατάφεραν να σώσουν το κουταβάκι που εντοπίστηκε παγιδευμένο σε θεμέλια οικοδομής στη Ροδίτσα Φθιώτιδας.
Το ζώο κατάφερε να πιάσει πατώντας πάνω στις σανίδες και τις παλέτες και αφού κατέβηκε την κάθετη σκάλα η Έφη Πέτρου, που πήγε επί τόπου αφού πληροφορήθηκε το συμβάν από κάτοικους της περιοχής οι οποίοι άκουγαν το κλάμα του κουταβιού. Το μωρό αν και παγωμένο από το κρύο νερό, που είχε συσσωρευτεί στα θεμέλια του κτιρίου, επέζησε και σύντομα οι φιλόζωες φρόντισαν να του βρουν σπιτικό.
Όμως με το που έφτασε στη νέα του οικογένεια στην Αθήνα το μωρό νόσησε. Οι φιλόζωοι απευθύνουν έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα περίθαλψης του μωρού, που όπως τονίζουν τις τελευταίες μέρες δίνει ακόμα μια μάχη για να κρατηθεί στη ζωή, εξαιτίας του τύφου στο κτηνιατρείο του Ηλία Γιαννοπούλου στα Βριλήσσια Αττικής.
Αν θέλετε να το βοηθήσετε επικοινωνήστε με τη Χρυσάνθη Καραγιάννη μέσω facebook εδώ.
Την αδυναμία λειτουργίας του Διαδημοτικού Κέντρου Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων (ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ.) με το οποίο είναι συμβεβλημένοι δεκάδες δήμοι της Αττικής επισημαίνει σε δήλωση του ο Γρηγόρης Γουρδομιχάλης πρόεδρος του Περιβαλλοντικού Συνδέσμου Δήμων Αθήνας και Πειραιά (ΠΕ.ΣΥ.Δ.Α.Π.).
Aν το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων εμπνεύσεως του Γιάννη Τσιρώνη, που αποσύρθηκε προσωρινά, τελικά γίνει νόμος ουσιαστικά «τα ζωάκια μας δεν…
Σήμερα «διαφημίζουμε» τα γατάκια που βλέπετε και η φωτογραφία είναι εξαιρετικά αφιερωμένη σ’ εκείνους, οι οποίοι είναι αντίθετοι με τις στειρώσεις των ζώων συντροφιάς. Αυτά τα μωρά κάποιος που δεν στείρωσε ούτε τη γάτα του, ούτε την ανεπιθύμητη γάτα της αυλής του, τα έχωσε σε μια πλαστική σακούλα και τα πέταξε στα σκουπίδια.