Διαμαρτυρία στην πλατεία Ροδόπολης Σερρών πραγματοποίησαν σήμερα το πρωί φιλόζωοι με αφορμή τη συστηματική δολοφονία αδέσποτων ζώων με φόλες κάτι που επαναλαμβάνεται διαρκώς και σε αυτήν την περιοχή εδώ και χρόνια.
Ένα διαρκές έγκλημα χωρίς σταματημό γιατί η Πολιτεία ποτέ δεν νοιάστηκε να το σταματήσει και γιατί κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής δεν στειρώνουν τα ζώα τους με αποτέλεσμα τα ανεπιθύμητα οικόσιτα γατιά και σκυλιά να πετιούνται, να καταλήγουν αδέσποτα και να μετατρέπονται σε θύματα στα χέρια αδίστακτων ανθρώπων.
Σκυλιά και γάτες τα θύματα...
Αυτοί που αντέδρασαν μετά τα πρόσφατα περιστατικά δηλητηρίασης ζώων (καθώς στις 9 Ιουλίου εντοπίστηκαν τα δηλητηριασμένα σκυλιά) λιγοστοί εντούτοις ζητούν δικαίωση και δεν αφήνουν τα εγκλήματα να περνούν απαρατήρητά αν η μικρή κοινωνία της Ροδόπολης πολύ θα ήθελε η εξόντωση των ζώων να γίνεται σιωπηλά ώστε να λυθεί το «πρόβλημα» και τίποτα να μη βγαίνει παρά έξω, αυτό που συνήθως συμβαίνει στις περισσότερες κλειστές κοινωνίες.
Ο Κώστας Εφραιμίδης κάτοικος της περιοχής για ένα από τα θύματα επισήμανε τα εξής: «Πριν 10 μήνες περίπου την πήραν υπάλληλος του Δήμου Σιντικής από την πλατεία της Ροδόπολης και την πέταξαν σε άλλο χωριό 30 χιλιόμετρα μακριά. Την γνώρισε κάτοικος μετά από δημοσιεύσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και μας ειδοποίησε και πήγαμε με την Lora και ξανα φέραμε πίσω όπως προβλέπει ο νόμος για τα αδέσποτα στο φυσικό τους περιβάλλον. Επί μια ώρα η Κανέλα έπινε νερό.
Πρίν τρεις μέρες την βρήκαμε νεκρή από φόλα μαζί με άλλα τέσσερα αδέσποτα.».
Στις 21 Δεκεμβρίου 2018 αναμένεται να εκδικαστεί από το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων Αθηνών εκ νέου η υπόθεση της παράνομης εκτροφέα και εμπόρου σκυλιών στα Σπάτα…
Τρεις άνδρες προσπάθησαν να σκοτώσουν τον σκύλο μιας 32χρονης στην περιοχή Κόξαρη του Δήμου Χερσονήσου Ηρακλείου Κρήτης, ενώ μαζί με έναν 46χρονο δε δίστασαν να χτυπήσουν την 32χρονη ιδιοκτήτρια του ζώου.
Τη συστηματική εξόντωση κυρίως σκυλιών με φόλες σε Σιάτιστα και Τσοτύλι Κοζάνης (Δήμος Βοΐου) επισημαίνει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Σιάτιστας «Η Ευθύνη». Tόσο στις 21 Μαρτίου…